ABD, uzay iklimi ile faal uğraş için bir kanun çıkarttı

5

Vakte bağlı olarak, uzay ortamındaki değişimin, yer tabanlı teknolojik sistemlere, insan hayatına ve sıhhatine olan tesirlerini inceleyen uzay iklimi ya da uzay meteorolojisi dediğimiz disiplin, Yıldızımızın kaynaklı güneş patlaması üzere hadiselerin anlaşılması ve bunların tesirlerinin azaltılabilmesi için değer arz etmekte.

Geçtiğimiz aylarda NASA’nın önderliğinde başlatılan ve kurumun uzay iklimini daha âlâ anlamak için bir küme projeye liderlik etme kararıyla hayata geçirilen uygulamanın kapsamı bir kanun unsuruyla genişletildi. ABD Lideri Donald Trump imzasıyla yayınlanan Gelecekte Yapılacak Hava Varsayımlarını Düzgünleştirmek için Uzay İklimi Araştırma ve Müşahede Faaliyetlerini Destekleme (Promoting Research and Observations of Space Weather to Improve the Forecasting of Tomorrow- PROSWIFT) isimli karar, uzay iklimini daha güzel anlamak ve buna karşı alınabilecek önlemler için birtakım yükümlülükler getiriyor.

Savunma Bakanlığı, NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) üzere kurumlara özel şirketlerle işbirliği yapma misyonu veren yasa, uzay ikliminin tesirlerinin irdelenmesi, bu mevzuda gerçek iddialar yapılması ve uzay ikliminin tesirlerini azaltabilecek teknolojilerin geliştirilmesi konularını kapsıyor. Kurumlardan ayrıyeten artık 25 yaşına gelmiş Güneş ve Heliosfer Müşahede Uydusu’nun yerini alacak yeni bir müşahede uydusu geliştirmesi isteniyor.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörlerin desteklediği PROSWIFT yasasının uzay iklimi konusunda ne üzere tahliller üreteceği ise haliyle belgisiz. Fakat bu mevzuda atılacak adımların ve ortaya çıkacak maliyetin boşa olmayacağına inanılıyor. Senatörler, İngiltere merkezli sigorta borsası Lloyd’s iddialarının gündeme getirildiği bir ortamda önemli bir güneş iklimi hadisesinde ortaya çıkacak elektrik kesintisi, uydu arızaları ve hava trafiği problemlerinin yaklaşık 2.6 trilyon dolar maliyete yol açabileceği belirtilmiş.

Donanimhaber

https://www.donanimhaber.com/abd-uzay-iklimi-ile-etkin-mucadele-icin-bir-kanun-cikartti–126167

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here