ABD’nin En Zenginleri, 1 Günde 14 Milyar Dolar Kaybetti

17

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Günümüzde iktisat dünyasındaki değerleme teknikleri, epeyce farklı varsayılan bedeller ortaya çıkmasına neden oluyor. Şirketlerin pahaları büyüdükçe pay senetlerindeki dalgalanmaların tesiri de büyümeye devam ediyor.

Mark Zuckerberg, Bill Gates üzere isimlerin payları pazartesi günü ABD’de borsaların düşüş eğilimi göstermesiyle kıymet kaybetti. Sırf Amazon payları bu süreçte bedel kazandı. ABD’nin en güçlü 10 isminin yalnızca bir gündeki toplam kaybı ise 14 milyar dolar olarak gerçekleştirdi.

Bir günde küçük bir ülke

Pazartesi günü ABD’de Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 650 puanlık düşüş gerçekleştirirken S&P’de düşüş %1,9 oldu. Nasdaq Composite de %1,6’lık bir düşüşle karşılaştı. Bu düşüş bilhassa en varlıklı isimlerin paylarını etkiledi.

Bu büyük düşüş, ABD’nin COVID-19 olaylarında önemli bir artış yaşamasının ve teknoloji firmalarının bir sonraki mali raporları öncesinde teşvik eksikliğiyle geldi. Bu iki durum nedeniyle piyasalar epey önemli ziyan gördü. Kongre’nin teşvik çeki konusunda anlaşamamış olması nedeniyle, artık teşvik kararı alınsa bile aralık ayı öncesinde faaliyete geçmeyeceği anlaşılmış oldu.

Düşüşten en çok etkilenen isim, 2,8 milyar dolar ziyan eden ve serveti 101,8 milyar dolara gerileyen Mark Zuckerberg oldu. En varlıklı 10 kişinin toplam ziyanı 14 milyar doların üzerinde oldu. Malta, Makedonya üzere küçük ülkelerin 1 yıllık gayri safi ulusal hasılasının da 14 milyar dolar civarında olduğunu belirtelim. 

Bezos tekrar kazandı

Amazon CEO’su Jeff Bezos, en varlıklı 10 isim ortasında yarar elde eden tek kişi oldu. Ünlü CEO’nun sahip olduğu servet, Amazon paylarının yükselmesiyle birlikte daha da büyümüş oldu.

ABD piyasalarında bir günde zenginlerin önemli servetler kaybetmeleri de aslında ne birinci kez olan bir şey ne de yeni bir kavram. 3 Eylül’de de teknoloji firmalarının 11 gün boyunca bedel kazanmasının üstüne yaşanan çok pahalanma korkusu, en güçlü 10 teknoloji yatırımcısının toplamda 44 milyar dolar kaybına neden olmuştu. 

Webtekno

https://www.webtekno.com/abd-nin-en-zengin-10-ismi-bir-gunde-toplam-14-milyar-dolar-kaybetti-h101339.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here