AMD Ryzen 9 5950X CPU, Sıvı Nitrojen Soğutmayla Rekor Kırdı

30

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

PC işlemcisi denildiğinde akla birinci olarak büyük bir pazar hissesine sahip olan Intel gelse de karşısında giderek güçlenen bir rakip bulunuyor: AMD. Şirket, Ryzen işlemcileriyle bir yandan kullanıcıların aklını çelerken bir yandan da pazar hissesi kazanıyor. Şirketin yeni çıkardığı işlemcisi de bu yolda ilerliyor.

AMD’nin bu hafta içerisinde çıkardığı Ryzen 5000 serisi masaüstü CPU’ları, çıkar çıkmaz yok sattı. CPU’ya olan bu yüksek talebin sebebi ise rakibi Intel Core i9-10900K‘ya nazaran daha güçlü bir performans vaat etmesiydi. Lakin buna ek olarak rakibine nazaran daha fazla çekirdek sayısına sahip olması da değerli bir etken oldu ki bu daha süratli verimlilik performansı manasına da geliyor.

AMD Ryzen 5950X, overclock rekoru kırdı

Bu çeşit güçlü işlemciler, oyuncuların ve teknoloji tutkunlarının gözdesi haline gelebiliyor. Overclock yapan teknoloji tutkunları, çeşitli soğutma metotlarıyla işlemcilerin sonlarını zorluyor.

Bu hususta tanınan isimlerden bir tanesi olan HiCookie, sıvı nitrojen soğutma kullanarak Ryzen 9 5950X‘in 16 çekirdeğinin tamamını 6,362 GHz sürate ulaştırmayı başardı. HiCookie, bu denemesinde Gigabyte X570 Aorus Master ana kart ve 16 GB Corsair DDR4 RAM kullandı.

Ayrıyeten Overclock süreci epeyce stabil olduğu için Cinebench R20 testi de gerçekleştirilebildi. İşlemci, bu testte 15.517 puan almayı başardı. Techspot, kendi testlerinde işlemcinin 10.157 puan aldığını tabir ediyor ki overclock ile hayli etkileyici bir sonuç elde edildiği buradan da görülebiliyor. Önceli olan Ryzen 9 3950X, sıvı nitrojen soğutmayla Cinebench R20’de 12.757 puan alabilmişti.

Webtekno

https://www.webtekno.com/amd-ryzen-9-5950x-cpu-sivi-nitrojen-sogutmayla-6-3-ghz-hiza-cikmayi-basardi-h101767.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here