Apple M1 İşlemci, Grafik Performansıyla GTX 1050 Ti’ı Geçti

27

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Apple, kısa müddet evvel gerçekleştirdiği lansman aktifliği ile masaüstünden dizüstüne kadar tüm Mac modellerinde Intel işlemcilerin yerini alacak olan ARM tabanlı işlemcisi M1’i resmi olarak duyurdu. Apple, M1 ile ilgili ayrıntılı bir sunum yapmış olsa da işlemciyle ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yeni paylaşılan GFXBench 5.0 sonuçları, entegre GPU’ya sahip olan Apple M1 işlemcinin grafik performansını gün yüzüne çıkardı. Kelam konusu GFXBench sonuçları hayranlık uyandıracak düzeyde olmasa da Apple’ın M1 işlemci ile epeyce yeterli bir grafik performansı sunacağının ipuçlarını sağlıyor.

Apple M1 işlemcinin grafik performansını gösteren sonuçlar

Tom’s Hardware tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Apple M1 işlemci, girdiği performans testlerinde daha çok oyuncu bilgisayarlarında karşımıza çıkan NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti ve AMD Radeon RX 560 ekran kartlarından daha yüksek ortalama FPS bedellerine ulaşarak başarılı sayılabilecek bir grafik performansı sunuyor.

Hem GTX 1050 Ti hem de RX 560 yaklaşık üç yaşında ekran kartları olduğundan kelam konusu karşılaştırmanın ne kadar adil olduğu tartışılabilir. Lakin sonuç olarak GTX 1050 Ti ve RX 560, 75W güç tüketen epey güçlü masaüstü ekran kartlarıyken Apple M1, entegre grafik ünitesine sahip ARM tabanlı bir işlemci. Dolayısı ile M1’in göstermiş olduğu performansı küçümsemek pek de gerçek olmaz.

Apple M1, grafik noktasında dikkat alımlı bir performans göstermiş olsa da M1’in GPU’suna güvenerek oyun oynamaya çalışmak çok da gerçek bir tercih olmayabilir. Çünkü uzun periyodik yüksek performans için güçlü bir soğutma sistemi büyük bir ehemmiyet taşıyor ve M1 işlemciden güç alan MacBook Air’de bir fan dahi bulunmuyor. MacBook Pro ise tek fanlı nispeten zayıf denebilecek bir soğutma sistemine sahip.

Webtekno

https://www.webtekno.com/apple-m1-grafik-performansiyla-gtx-1050-ti-rx-560-geride-birakti-h102223.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here