Apple Silicon M1 ile Intel İşlemciler Ortasındaki 8 Fark

18

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Apple, daha evvel yeni Macbook modellerinde kendi işlemcileri Apple Silicon M1’i kullanacaklarını duyurmuştu. Macbook dizüstü bilgisayarlarında daha evvel Intel işlemcileri kullanan Apple, artık ekosisteminde kendi işlemcilerini kullanacağını ve Apple Silicon’u yakın vakitte Macbook Air ve Macbook Pro modellerinde kullanmaya başlayabileceğimizi belirtti. 

Intel’in uzun müddettir işlemci konusunda çok başarılı ve deneyimli olduğu bir gerçek. Fakat Apple’ın da kendi donanımlarının başarısı göz arkası edilemez derecede. Apple, yavaş yavaş modellerinden Intel’i kaldırıp Apple Silicon işlemcisini kullanmaya başlayacakken, biz de iki işlemci ortasındaki farklara bir göz atmak istedik. 

Intel ve Apple Silicon ortasındaki farklar:

 • Mimari
  • Apple Silicon M1: 5 nm ARM
  • Intel Tiger Lake: 10 nm Willow Cove
 • Çekirdek yapısı:
  • Apple Silicon M1: 8 çekirdek, 8 iş parçacığı
  • Intel Tiger Lake: 4 çekirdek, 8 iş parçacığı
 • Azamî sürat:
  • Apple Silicon M1: 3,10 GHz
  • Intel Tiger Lake: 4,8 GHz
 • GPU:
  • Apple Silicon M1: 8 çekirdek, 3,2 GHz
  • Intel Tiger Lake: X çekirdek, 4,8 GHz
 • Kablosuz irtibat:
  • Apple Silicon M1: 5G (ilerleyen zamanlarda), Wi-Fi 6
  • Intel Tiger Lake: Wi-Fi 6, 5G
 • İrtibat dayanağı:
  • Apple Silicon M1: USB 4.0, Bluetooth 5.0, Thunderbolt 3.0
  • Intel Tiger Lake: Thunderbolt 4.0, Bluetooth 5.0, Thunderbolt 3,0

Teknik özellikler:

Mimari:

Apple Silicon M1, Arm mimarisine sahip bir işlemci ve Arm mimarisi, daha yüksek performans ve termal verimlilik vaad ediyor. İşte bu termal verimlilikten faydalanan Apple, Macbook Air model dizüstü bilgisayarlarından soğutucu fanı büsbütün çıkarabilme bahtına erişti. Intel, Tiger Lake Willow Core mimarisinde 10 nm güce sahipken, Apple Silicon M1 işlemcide bu donanımın çok daha gelişmiş bir teknoloji olan 5nm güçle çalışacağını görüyoruz. İşlemcilerde daha az nanometre olması, daha küçük oldukları manasına geliyor ve daha az güç tüketmelerini sağlıyor. Elbette daha küçük işlemcilerin asıl sorunu da ısınma ve yüksek performans oluyor.

Çekirdek yapısı

Apple, 8 çekirdek ve 8 iş parçacığı kullanarak M1 işlemcilerinde pil ömrünü olabildiğince artırmaya odaklanmış. İşlemcinin sahip olduğu çekirdeklerin dördü yüksek performans, başka dördü de yüksek verimlilik için tasarlanmış. Karşılaştırma yapabilmek için Intel’in en güçlü Tiger Lake yonga setine baktığımızda, yalnızca 4 çekirdek ve 8 iş parçacığı kullanıldığını görüyoruz. 

Önerilen Yazı  Yazılımcı Olmak İsteyenler İçin Ücretsiz Udemy Kursları

Apple, her ne kadar çekirdek konusunda Intel’i geçmiş üzere dursa da bu öge, Intel yetkililerini pek endişelendirmiyor üzere gözüküyor. Bir Intel temsilcisi, çekirdek sayılarının Apple’dan az olmasının bir sorun yaratmadığını, kendi çekirdeklerinin piyasadaki bütün markalardan zati yüksek performansa sahip olduğunu söylüyor.

Her iki marka da kendi aleyhine son derece savlı konuşurken, Apple Silicon M1 işlemcinin “Dünyada watt başına en âlâ CPU performansı sunan işlemci” olduğunu argüman ediyor. Apple çekirdeklerinin ne kadar güçlü ve verimli olduğunu ilerleyen vakitlerde daima birlikte göreceğiz. 

Azamî sürat

Apple, çekirdek konusunda son derece tezli olsa da frekans suratında biraz sınıfta kalmış üzere görünüyor. M1 yongası, azamî 3,10 GHz’e ulaşabilirken, Intel Core i7-1185G7 işlemci 4,8 GHz’e kadar performans sağlayabiliyor. Lakin şunu da belirtmek gerekir ki, her iki markanın da sahip olduğu mimari birbirinden büsbütün farklı ve bu yüzden de teknik özellikleri birebir karşılaştırmak gerçek sonuçları veremeyebilir. 

GPU

Hem Apple hem de Intel, ekran kartı konusunda birbirinden tezli haberlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Ekran kartına toplamda 8 çekirdek ayıran Apple, “Ferdî bilgisayarlarda dünyanın en süratli entegre grafiklerine” sahip olacağını tez ediyor. Intel, ekran kartlarında kullanacağı yeni Xe mimarisini de duyurmuşken, GPU savaşını hangi tarafın kazanacağını ilerleyen vakitlerde daima birlikte göreceğiz.

Kablosuz ilişki ve irtibat takviyesi:

Intel’e sahip Tiger Lake işlemcili Macbook modellerinde 5G kontağı, Thunderbolt, 8K HDR ekran ve Wi-Fi 6 takviyesi sunuluyordu. Apple’ın Silicon işlemcilerinde ise 8K HDR ekran dayanağı hariç yeniden birebir özellikleri göreceğiz. Apple, ilerleyen devirlerde Apple Silicon setin 5G kontağını destekleyeceğini söylemişti. Ancak birtakım savlar, M1 işlemciye sahip birinci çıkan modellerde 5G temasının desteklenmeyeceğini söylüyor. 

Performans

 • Grafik performans:
  • Apple Silicon M1: 8K Görüntü, 3D imaj oluşturma 
  • Intel Tiger Lake: 1080p kalitede AAA oyunları 
 • Pil ömrü:
  • Apple Silicon M1: Macbook Air: 18 saat, Macbook Pro 13 inç: 20 saat
  • Intel Tiger Lake: Macbook Air: 10 saat, Macbook Pro 13 inç: 12 saat

Grafik performansı:

Intel, yeni Xe mimarisine sahip ekran kartlarına sahiden de büyük bir bütçe ayırdı fakat Apple’ın “kişisel bilgisayarlarda dünyanın en süratli entegre grafikleri” savı, iki markayı da büyük bir rekabetin içine soktu diyebiliriz. 

Önerilen Yazı  Porsche Design Acer Book RS dizüstü modeli duyuruldu

En güçlü Tiger Lake yongalarında 1080p kalitede Borderlands 3, Far Cry New Dawn ve Hitman 2 üzere oyunların rahatça oynanabileceğini sav ediliyor. Apple, bilindiği üzere üst seviye bütçelerle tasarlanmış AAA oyunlarının rahat bir biçimde oynanabilmesine pek müsaade vermiyor. 

Tekrar de Apple, Apple Silicon M1 çiplerinin 8K görüntülerini sıkıntısız oynatmak ve 3D sahnelerin kolay bir biçimde oluşturmak üzere kuvvetli misyonları basitçe yerine getireceğini sav ediyor. Macbook Pro dizüstü bilgisayarlar bu cins misyonları esasen başarılı bir biçimde yerine getirebiliyordu, lakin çoklukla günlük kullanım üzerine tasarlanmış Macbook Air modellerin de bu misyonları kaldırabilmesi büyük bir avantaj olmuş. 

Pil ömrü

Apple Silicon işlemcinin en büyük fark yaratan bir öteki özelliği ise pil ömrü olarak karşımıza çıkıyor. Olağanda Intel işlemciye sahip Macbook Air 10 saat,  Macbook Pro 13 inç ise 12 saat pil ömrüne sahipken, yeni Apple Silicon M1 işlemciye sahip Macbook Air 18 saat, Macbook Pro 13 inç ise 20 saatlik pil ömrüne sahip olacak. 

Hangisini seçmeli?

Apple Silicon M1, geleceğin Macbook dizüstü bilgisayarları için hakikaten de heyecan verici bir yenilik. İşlemcinin hem performans hem de pil ömrü vaatleri, dizüstü bilgisayarlarda büyük bir çığır açacak üzere görünüyor. Lakin bu savları doğrulayabilmek için yeni Apple Silicon M1 işlemciye sahip Macbook dizüstü bilgisayarların kullanıcılar tarafından test edilmesi gerekiyor. Bu yeni modellerde, 17 Kasım 2020 tarihinde piyasaya çıkacak. 

Apple Silicon M1 işlemcinin ARM mimarisine sahip olduğunu daha evvel de belirtmiştik. Kimi uygulama ve programlar, şimdi ARM mimarisine hazır olmayabilir. Bu yüzden de şayet işinizi bilgisayarınız üzerinden yapıyorsanız, öncelikle Rosetta’nın uygulama ve programları ne kadar yeterli ya da berbat optimize edebildiğini gözlemlemelisiniz. 

Şayet dizüstü bilgisayar alma konusunda sabırsız iseniz, elbette Intel işlemcilere sahip Macbook modelleri almakta bir sakınca yok. Nasıl olsa modellerin sahip olduğu yüksek performans daha evvelden kanıtlanmış bilgilerden oluşuyor. Lakin aceleniz yok ve ileriye dönük bir plan yapmak isterseniz de Apple’ın kendi ekosistemi içerisinde oluşturduğu donanıma sahip bir Macbook almak, daha makul ve heyecan verici bir seçim olacakmış üzere görünüyor. 

Webtekno

https://www.webtekno.com/intel-apple-silicon-farklari-h102017.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here