Avrupa Birliği, Amazon’un Faaliyetlerini Araştıracak

30

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Teknoloji devlerine yönelik suçlama ve soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Bu defa e-ticaret kesiminin bir numarası olan Amazon, Avrupa Birliği tarafından maksat alındı. Yetkililer, Amazon’un sahip olduğu piyasa hakimiyetini kullanarak, perakendecilik bölümüne ziyan verdiğini ileri sürdüler. Amazon ise kestirim edebileceğiniz üzere, suçlamaları tümüyle reddetti.

Amazon’a yönelik suçlamaların kaynağı, Avrupa Komitesi Rekabetten Sorumlu Kurul Üyesi Margrethe Vestager. Vestager’in argümanlarına nazaran Amazon, piyasa hakimiyeti ve bilgileri etkin bir biçimde kullanıyor. Bu da internet üzerinden satış yapmaya çalışan küçük satıcıları bitiriyor. Avrupa Birliği, Amazon’un bir pazar yeri olarak hem satıcılar hem de ticaretle uğraşanlar için durumunu araştırıyor.

Amazon, hizmet verdikleri her ülkede kendilerinden daha büyük satıcıların olduğunu söylüyor

Margrethe Vestager, Amazon’un bulaşmak isteyeceği en son isim. Zira Vestager, dünyanın en şiddetli antitröst uygulayıcılarından bir tanesi. Hususla ilgili açıklamalarında Amazon üzere hem ticaret yapan hem de başka satıcılara fırsat veren şirketlerin, satıcılıkla yöneticilik ortasındaki dengeyi kurması, rekabeti sağlaması gerektiğini söylüyor. 

Amazon, yaptığı açıklamalar ile bu cins bir suçlamanın temelsiz olduğunu söylüyor. Bunun nedenini ise Amazon’un global perakendecilik dalının yüzde 1’den az olmasına bağlayan şirket, hizmet verdikleri her ülkede kendilerinden daha büyük perakendecilerin olduğunu tabir ediyor. Lakin Avrupa Birliği, Amazon’un daha farklı bir durumuna takık üzere görünüyor.

Avrupa Birliği, Amazon’un reddedişine karşın araştırma yapmakta kararlı. Yetkililerin açıklamalarına nazaran Amazon, kendi platformu üzerinden yapılan satışların tümüyle ilgili bilgileri kullanıyor. Bilhassa de rakip firmaların datalarını kullanana şirketin, kendi eserlerine ulaşmayı kolaylaştıracak adımla attığı söz ediliyor. Yetkililere nazaran bu bilgiler hayli hassas ve bu hedefle kullanılmaması gerekiyor. Önümüzdeki günler, Amazon’un soğuk soğuk terlemek durumunda kalacağını gözler önüne seriyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/avrupa-birligi-amazon-suclama-h101954.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here