Büyük Beyaz Unama’ki, Miami Açıklarında Tespit Edildi

32

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Yaklaşık 1 ton yükünde olan Unama’ki, dünyanın en büyük beyaz köpek balıklarından biri olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz eylül ayının sonlarında Nova Scotia açıklarında bir elektronik izleme aygıtıyla işaretlenen dişi köpek balığı, 4,7 metre uzunluğunda ve tam 940 kilogram tartısında.

Unama’ki, büyük deniz hayvanlarını işaretleyip takip eden kâr emeli gütmeyen bir kuruluş olan Ocearch tarafından şimdiye kadar işaretlenmiş en büyük ikinci büyük beyaz olarak kabul ediliyor. Lakin bu, Unama’ki’nin daha fazla büyüyemeyeceği manasına gelmiyor.

Unama’ki, Miami açıklarında tespit edildi:

Araştırmacılar, 2,2 ton yüke ve 6 metreden fazla uzunluğa sahip kimi büyük beyazların bulunduğunu söylüyorlar. Bağımsız araştırma kuruluşu, daha evvel 1600 kilogram tartısında ve 5,2 metre uzunluğunda bir dişi büyük beyaz köpek balığını keşfedip etiketlemişti. Tıpkı Unama’ki üzere Nova Scotia açıklarında keşfedilen bu büyük beyaza Nukumi ismi verildi.

Eylül ayında Nova Scotia açıklarında keşfedilen Unama’ki, birinci işaretlendiği günden bu yana biraz seyahat etti ve kısa mühlet evvel Miami yakınlarında, bir uyduya sinyal gönderdi. Köpek balığının sırt yüzgecinde bulunan uydu takipçisi, 5 Kasım günü Miami’nin güneyinde bulunan Key Largo açıklarında TSİ 13.46’da sinyal gönderdi.

Büyük beyaz köpek balıkları her ne kadar korkutucu ve yırtıcı olsalar da Dünya Tabiat ve Doğal Kaynakları Muhafaza Birliği tarafından savunmaz kabul ediliyor. Bu yüzden keşfedilen büyük beyazlar işaretlenip yakından takip ediliyor.

Büyük beyazların uyduya sinyal gönderebilmeleri için sırt yüzgeçlerinin su yüzeyinin dışına çıkması gerekiyor ve bu da bu canlıları takip etmeyi zorlaştırıyor. Çünkü büyük beyazlar her vakit okyanus yüzeyinin yakınında vakit geçirmiyor, yani yerleri bilinmeden uzunca bir müddet gözden kaybolabilirler. Unama’ki’yi izleyen bilim insanları, balığın onları doğum yaptığı yere götüreceğini umuyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/buyuk-beyaz-unamaki-miami-aciklarinda-tespit-edildi-h101795.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here