COVID-19, Neden Yaşılar İçin Daha Tehlikeli?

27

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Dünya genelinde 1,3 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs üzerinde yapılan çalışmalar, bilim insanlarının virüsü çok daha yeterli anlamasını sağlıyor. Yapılan yeni bir araştırmada da virüsün, neden yetişkin insanları ve yaşlıları çocuklardan daha çok etkilediği ortaya konuldu.

Vanderbilt Üniversitesi’nden araştırmacılara nazaran çocuklarda, koronavirüsün ciğerlerdeki hava yolu epitelyal hücrelere saldırabilmesi için gerekli olan reseptör protein düzeyi epeyce düşük. Bilim beşerlerine nazaran bu proteini engellemek, yaşlı insanların da COVID-19’dan korunmasını sağlayabilir.

COVID-19’un neden yetişkinlerde daha ölümcül olduğu ortaya çıktı

Araştırmanın ortak müelliflerinden Jennifer Sucre, yaptıkları araştırma sayesinde neden bilhassa bebeklerin ve çocukların enfekte olma ihtimalinin düşük olduğu ya da hafif belirtiler gösterdiğine dair biyolojik olarak mantıklı bir açıklama getirildiğini söyledi. Sucre, araştırmalarının akciğer gelişimine ve çocukların ciğerlerinin yetişkinlere nazaran nasıl farklılaştığına odaklandığını söz etti.

Araştırmacılar, yaptıkları bu çalışmada tek hüre RNA dizilemesi ismini verdikleri bir teknik kullandı. Fareler üstünde yapılan çalışmalarda, bedenin COVID-19’a karşı verdiği yansılara dâhil olmuş genlerin tabirleri takip edildi. Ayrıyeten farklı yaş kümelerine ilişkin bağışçılardan alınan akciğer numuneleri de tahlil edildi.

Yapılan tahlil sonucunda, bir hücresel protein olan ve proteinlerin sivri uçlarını keserek hücre zarlarında erimesini sağlayan TMPRSS2’nin sözünün de farelerdekiyle emsal bir yol izlediği tespit edildi. Ayrıyeten TMPRSS2’nin hem insanların hem de farelerin yaşlılarında çok fazla olduğu görüldü. Araştırmacılar, şu an prostat kanseri için de kullanılan TMPRSS2’yi engelleyen ilaçların potansiyel COVID-19 tedavisi olarak klinik testlere tabi tutulduğunu lisana getirdi.

Sucre, “TMPRSS2’nin hem tedavi için hem de COVID-19’a maruz kalma konusunda yüksek risk kümesine bulunan insanların korunması için tesirli bir gaye olabileceğini düşünüyoruz” sözlerini kullandı. Dünya genelinde bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar, COVID-19’a karşı birden çok aşı ve ilaca sahip olabileceğimizi de gösteriyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/bir-arastirma-koronavirusun-neden-cocuklarda-gorulmedigini-ortaya-koydu-h102099.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here