Dronelar Volkanik Aktivite Araştırmalarında Kullanılacak

30

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Volkanları tehlikeli yapan şeylerden biri de aktivitelerinin kestirim edilmesinin zorluğudur. Bilim insanları bu sorunu çözmek için droneların kullanılmasını içeren yeni bir plan geliştirdi. Bu plana nazaran uzak bölgelerde yer alan volkanların aktiviteleri drone kullanılarak incelenecek. 

Yapılacak olan çalışmalar sayesinde bilim insanları, gelecek volkan patlamalarının öngörümlenebilmesi için değerli bilgiler toplayacak. Ayrıyeten yanardağların global karbon döngüsüne olan tesiri incelenecek.

Uzun menzilli dronelarla inceleme

Papua Yeni Gine’de bulunan ve yaklaşık 6 kilometre çapındaki Manam volkanını inceleyen ABOVE programındaki bilim insanları, modifiye edilmiş uzun menzilli drone kullanarak volkandan çıkan gazları ölçümlüyor. Bu volkan dünya üzerindeki en büyük karbon sülfür salınımı yapan doğal yapılar ortasında yer alıyor. Sülfür dioksitin karbondioksite olan oranı ise magmanın nerede bulunduğunu ölçmeyi sağlıyor.

Manam bilhassa son yıllarda çok tehlikeli hale gelmişti. Bu yanardağ hem 2004’te hem de 2006’da patlamış ve adada büyük zahmetlere neden olmuştu. Patlama sonucu tarım eserleri ve içme suları büyük hasar almıştı. Bu bölgeden örnek toplamak imkansız olsa da dronelar ile bu sorun çözülebiliyor.

Yapılacak olan çalışma sırf lokal halka yardımcı olmayacak, birebir vakitte da volkanik salınımların karbon düzeyindeki tesirini gözlemlemeye yardımcı olacak. Atmosferdeki artan karbondioksit ölçüsü nedeniyle gelecekte volkanik aktiviteleri tahminlemek daha da güç hale gelecek.

Volkanik araştırmalarda yeni ufuklar

Araştırmacılardan biri olan Palermo Üniversitesi’nden Alessandro Aiuppa, “On yıl evvel tek yapabileceğiniz şey Manam’a bakıp karbondioksit salınımını iddia etmekti.” sözünü kullandı. 

Öte yandan yanardağlar karbon salınımında en büyük hatalı değil. Aiuppa da açıklamasında “küresel volkan aktivitelerinin tamamını hesaba kattığınızda toplam salınımın yüzde birinden az olduğunu görürsünüz.” derken, en çok hissenin insan aktivitelerinden kaynaklandığının da altını çizdi. Karbon salınımı devam ettikçe volkanik aktiviteleri takip etmenin zorlaşacağını da belirtti.

Webtekno

https://www.webtekno.com/dronelar-volkanik-aktivite-arastirmalarinda-kullanilmaya-baslayacak-h101481.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here