Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

12

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

En büyük bölümlerden biri oyun camiasında iyi bir sistem kurmak, her vakit kurtarıcınız olur. Hangi oyunu oynarsanız oynayın, yüksek FPS ve imaj kalitesi bir ortada olduğunda, oyundan alınan zevk bir oldukça artar. Hasebiyle gelişen teknolojiyle sunduğu imkanlar artan donanımlardan iyi ekran kartını seçmenin kıymeti de hayli fazla.

Sırf çeşitli üreticiler değil, yüzlerce farklı ekran kartı sürümleri bulunduğu için seçim yapmak da epeyce sıkıntı. Lakin bir grafik kartı seçmek için fazla donanım bilgisine sahip olmak gerekli değil. Yalnızca tabirlerin ve sayıların neyi tabir ettiğini bilmeniz kâfi. Hangi etkenlerin sizin için daha kıymetli olduğuna karar verdikten sonra ekran kartı seçimi kolay hale gelir.

Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Kullanım gayesi
  • VRAM
  • GPU
  • Soğutma
  • Marka tercihi
  • Kuşak

Kullanım hedefi:

Seçeceğiniz donanımların sizin hedefinize hitap etmesi çok daha stabil fiyat/performans oranı sağlar. Oyun oynamak için sistem toplayan şahısların yatırımını ekran kartına yapması beklenir. Şayet sistem toplamak için çok yüksek bütçeniz bulunuyorsa, kullanım emeli sizin için kıymetli bir etken değildir. Fakat şayet ki düşük bütçeli ve stabil performanslı bir bilgisayar sistemi toplamak istiyorsanız, kullanım odaklı emelinizi belirlemeniz çok büyük bir etken. Sizler için kullanım alanlarına nazaran fiyat/performans ekran kartlarını listeledik.

  • Oyun: Geforce RTX 2060 OC (6GB, GDDR6, 192bit),  GeForce GTX 1660 Harika Aorus (6GB, GDDR6, 192bit)
  • Tasarım ve görüntü sürece: Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT (8GB 256Bit GDDR6)
  • İş, okul ve gündellik kullanım: AMD Radeon RX 560 OC (4GB 128Bit DDR5)

VRAM:

VRAM, kartın işleyeceği ve önbelleğe alabileceği data ölçüsünü tesirler. Bu nedenle yüksek çözünürlüklü oyunlar ve oyun içi detaylar için hayli pahalıdır. Yani bir oyunda grafik kalitesini artırdıkça, gereksiniminiz olan VRAM ölçüsü da artar. 1080p’de orta ayarlı bir oyun için 4GB VRAM gerekirken, 4K yüksek ayarlı bir oyun için asgarî 8GB VRAM gereksiniminiz olur.  Modası geçmiş bir terim olan VRAM, günümüzde belleğin GDDR gigabaytıyla listelenir ve akabinde jenerasyonunu belirten bir sayıyla isimlendirilir. 4GB GDDR4’ten, 24 GB GDDR6X’e kadar çeşitlilik gösterir. 

Önerilen Yazı  CS 1.6 Nasıl Fiyatsız Oynanır? (İndirme ve Suram Yok)

GPU:

Grafik işlemci ünitesi olarak isimlendirilen GPU’lar, yüksek çözünürlüklü bir görüntü ya da oyun sahnesi oynatıldığında, saniyede milyonlarca sürece tekniği uygular ve ekranınıza o videoyu/oyunu, olduğu çözünürlükte sunmakta rol oynarlar. Yani GPU’lar, grafik kartın içinde bulunan kendi işlemcisi olarak özetlenebilir. Nvidia, RTX ekran kartlarıyla GPU’larda birçok yeniliğe gitti ve fiyatlarda önemli artışlar meydana geldi. 

Soğutma:

Bir ekran kartının ülkü performansı sunabilmesi için ısı epeyce büyük bir etkendir. Şayet ekran kartını olması gereken ısıda tutamazsanız, bilgi sürece suratı düşer ve değerli ölçüde performansa tesir eder. Ayrıyeten fanlar, ısınan ekran kartını soğutmaya çalıştığı için süratle dönmeye başlar ve dışarı yüksek ses yayar. Ekran kartlarında bulunan soğutucuların üreticiden üreticiye, hatta karttan karta büyük ölçüde farklılık gösterdiği bilinse de ne kadar fazla fanınız olursa, o kadar soğutma elde edebilirsiniz. Böylelikle daha sessiz ve stabil ısıda çalışan ekran kartınız olur. 

Overclock yapılan durumlarda ısı üst seviyelere çıktığı için sıvı soğutma üzere ekstrem soğutma takviyeleri gerekli olabilir. Sıvı soğutma da, kartların ısısını dengeleyerek daha sessiz ve süratli çalışmalarını sağlar. Lakin GPU’daki soğutma sistemini değiştirmek CPU’dakinden epey karmaşıktır. 

Marka tercihi: 

AMD ve Nvidia’nın ekran kartı bölümündeki başarısı göz gerisi edilemez. Bu iki teknoloji devi gün geçtikçe her bütçeye özel güçlü kartlar üretiyor. Intel, işlemci konusunda epey gelişmiş olsa da ekran kartı satışlarında düzgün bir pazara sahip değil. Fakat bu durum 2020’de değişebilir zira Intel birinci özel ekran kartını piyasaya sürecek. 

Mevzu ekran kartı seçmek olduğunda markadan daha kıymetli şeyler ortaya çıkar. AMD ve Nvidia’ya has donanımlarda ayırt edici özellikler bulunuyor. Nvidia’nın 2020’de RTX serisi ekran kartlarıyla ışın izlemeleyi desteklemesi, gelişmiş G-Sync teknolojisi, DLSS teknolojisi ve Geforce Now ile kusursuz uyumlu ekran kartları piyasaya sürmesi epeyce rekabeti artırdı. Ayrıyeten Nvidia, şu an piyasadaki en güçlü ekran kartlarının üreticisidir. 1500 dolarlık RTX 3090 ya da 4K devi RTX 3080 ile şu an liderlik koltuğunda oturmakta.

Tekrar de AMD’nin Nvidia karşısında güçsüz kaldığı söylenemez. Zira ülke pazarlarında RTX 3080 ve RTX 3090 üzere ekran kartları, nerede olursanız olun bütçenizi zorlayan fiyatlarda satılmakta. AMD, Freesync senkronizasyonu, imaj sertleştirme ve öteki görsel iyileştirmeler konusunda dayanak sunarak oyunların daha âlâ görünmesini sağlayacak atılımlar yaptı. 

Önerilen Yazı  Hideo Kojima, Silent Hills'i Tekrar Canlandıracak

Şimdi ışın izleme ya da DLSS takviyesi üzere gelişmiş özellikleri bulunmasa da, AMD’nin yeni kuşak ekran kartlarının piyasaya sürülmesiyle bu özellikler de ortaya çıkabilir. Sonuç olarak bir ekran kartı seçeceğinizde, monitörünüzün G-Sync ya da Freesync destekleyip desteklemediğini de denetim etmelisiniz. Buna nazaran Nvidia ve AMD ortasında tercih yapabilir, bütçenize uygun markayı bulabilirsiniz. 

Jenerasyon:

Aktüel oyunları oynamak isteyen kullanıcıların mutlaka dikkat etmesi gereken mevzulardan biri de jenerasyondur. Yeni jenerasyon ekran kartlarını tercih etmeniz gelecek için epeyce değerli. Bütçenize uygun olduğu için eski jenerasyon eserleri katiyetle tercih etmeyin. Bunun yerine özellikleri çok gelişmiş olmasa bile bütçenize uygun olan şimdiki kuşak ekran kartlarına yönelin. Çünkü yazılımsal dayanak, yeni kuşak ekran kartları için daha uzun kullanım mühleti vadediyor.

Unutmayın ki bir sistemin kesimlerini satın alırken gider dağılımını orantılı yapmak gerekir. 5. kuşak bir işlemci ile RTX 20 serisi bir ekran kartını yan yana getirmek bir epey komik olur. Onun için fiyat dağılımını tek bir esere değil, tüm sisteme nazaran belirlemek daha gerçek olacaktır. Pekala siz ekran kartı satın alacak olsanız tercih edeceğiniz marka hangisi olurdu? Tavsiyelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Webtekno

https://www.webtekno.com/ekran-karti-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-h101198.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here