Formula 1 Pilotları Yarış Sırasında Neden Kilo Verirler?

25

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Sekizinci virajı ile Formula 1 pilotlarının kurkulu düşü olan İstanbul Park pisti, 9 yıl ortadan sonra sıcak lastikleri ve dumanları tekrar hissetti. Ülkemizdeki Formula 1 hayranlarının kilitlendiği yarış tamamlandı ve Formula 1’e dair kıymetli sorular akıllara gelmeye başladı.

F1 pilotları, ortalama 2 saat süren yarışların ardından ortalama 3 ila 4 kilogram arasında tartı kaybediyorlar. Sıradan bir insan için 2 saatte bu kadar kilo kaybı yaşamak, birtakım sıhhat sıkıntılarını da beraberinde getirebilir. Lakin F1 pilotları, yarışların akabinde hiç zorlanmadan hayatlarına devam edebiliyorlar. Kilo kaybının nedenlerini anlamak için evvel F1’in ilgili kurallarınayakından bakmak gerekiyor.

Formula 1 araçları şoför ve ekipmanları dahil, yakıtsız 733 – 740 kilo aralığında olmalı:

2019’da resmileşen bir F1 kuralına nazaran pilot, koltuğu, kaskı, direksiyonu ve öteki sürüş ekipmanları toplam 80 kilogram barajında olmak zorundadr. Araçların pilot ve ekipmanlarla gelen 80 kilogram dahil toplam ağırlığı 733 ila 740 kilogram olmalıdır. Aksi takdirde pilot yahut araç, ısınma ve sıralama cinslerine ve yarışa katılamaz.

Maksadın çok altında kalan pilotlar, 80 kilogram yük barajına ulaşmak için yük yeleği giyebilirler. Bu sayede kullandıkları araç, hedeflenen toplam yüke ulaşmış olur. Hafif pilotlara sahip kadrolar, toplam tartıya ulaşmak pilot yeleği yerine aracın farklı kısımlarına tartı ekleyemezler.

Şoförler, yarıştan evvel -susamamış olsalar bile- bol bol su içerler:

Yarış sırasındaki yüksek sürat ve sonucunda oluşan yüksek basınç, kokpit içerisindeki yüksek sıcaklık ile birleşince pilotlar, süratli biçimde sıvı kaybederler. Yarış esnasında, pitstopta bile su içemedikleri için öncesinde su tüketmeleri gerekir. Hatta susamamış olsalar bile pilotlar içebildikleri kadar su içerler. 

Yüksek sürat, yüksek basınç, yüksek sıcaklık ve sonuç: Orta dereceli dehidrasyon

Toplam tartıya ulaşan ve etaba katılabilen her pilot, yarışı kaçıncı sırada tamamlarsa tamamlasın “dehidrasyon” denilen biyolojik bir durumu yaşar. Bedenin çok sıvı kaybı olarak özetlenebilecek olan dehidrasyon, aslında her insanın kolay bir ısınma sonrasında bile yaşayabileceği bir durumdur. Lakin Anadolu Sağlık’ın açıklamasına göre hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 biçimde incelenir.

F1 pilotları, yarış öncesinde bol bol su içerek aslında 2 saat boyunca yaşayacakları dehidrasyonun şiddetini düşürürler. Hem bedenlerindeki sıvı hem de yarış öncesinde tükettikleri ağır ölçüdeki su, yarış sırasında terleme ve idrar yolu ile bedenlerinden atılır.

Önerilen Yazı  İstanbulPark Yarış Pistinin Gerçek Özellikleri

Pekala yarış esnasında su içmek için bile dışarıya çıkamayan pilotlar idrarlarını nasıl yapıyorlar? Ne yazık ki ne araçlarında ne de kıyafetlerinde bunun için özel bir sistem bulunmuyor, doğal yollarla, yani olduğu üzere bu sorunu çözüyorlar.

Webtekno

https://www.webtekno.com/formula-1-pilotlari-yaris-sirasinda-neden-kilo-veriyor-h102070.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here