GitHub, Üç Hafta Evvel Yasakladığı YouTube-DL’yi Geri Getirdi

35

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Bundan 3 hafta evvel GitHub, YouTube’dan görüntü yahut müzik kesimlerini indirmenizi sağlayan YouTube-DL isimli aracın kaynak kodlarını ve tüm kopyalarını platformdan kaldırmıştı. Aracın GitHub sayfasına ulaşmak isteyen kullanıcıların karşısına “DMCA tarafından kaldırılması nedeniyle havuza erişilemiyor.” kusuru çıkıyordu.

YouTube-DL aracının kaldırılma nedeniyse RIAA’nın (Amerika Kayıt Sanayisi Birliği) yaptığı müracaattı. RIAA’ın yaptığı müracaatın akabinde yasağın gelmesiyle birlikte aracı rastgele bir gayeyle kullanan herkes isyan etmişti. YouTube-DL, korsan kullanımın önünü açsa da tıpkı vakitte pek çok fonksiyonel kullanım alanına sahipti.

YouTube-DL tekrar GitHub’da:

Bugünse GitHub, yaptığı açıklamada 3 hafta evvel yasaklanan YouTube-DL aracının yasağının kalktığını açıkladı. Platform, açıklamasında araç hakkında elde ettikleri yeni bilginin aracın YouTube tarafından uygulanan teknik müdafaa tedbirlerini ihlâl etmediğine işaret ettiğini paylaştı.

GitHub’ın bu kararı almasını sağlayan etmense Electronic Frontier Foundation’ın gönderdiği bir mektuptu. Tertip, GitHub’a gönderdiği mektupta YouTube-DL’nin rastgele bir DMCA maddelerini çiğnemediğini belirtti. Ayrıyeten mektupta aracın YouTube’un teknik müdafaalarının hududunda kaldığı tabir edildi.

Electronic Frontier Foundation’ın mektubunu okuyan GitHub, YouTube-DL için aldığı kararı yürürlükten kaldırdı. Platform, bunu yanı sıra gelecekte bu çeşit aksaklıkları önlemek için çeşitli tedbirler alacağını da tabir etti. Bu tedbirlerin birincisiyse her DMCA 1201 unsurunun hem şirket içindeki hem de dışındaki uzmanlarca incelenmesi olacak.

GitHub’ın benzeri bir olay yaşamamak için atacağı ikinci adım DMCA kaldırmalarının sonlarını belirlemek için hukuk uzmanlarından yardım almak olacak. Platform, durum meçhulse ihlal açıkça kanıtlanana kadar geliştiricinin tarafında olacak. Ayrıyeten durum geliştiricilerin karşıtında çıkar ve ispat sunulursa platform, geliştiricilerden yayından kaldırmaları önlemek için değişiklikler yapmalarını isteyecek.

Webtekno

https://www.webtekno.com/github-youtube-dl-geri-getirdi-h102240.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here