Google Docs ile Ses Kaydını Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?

35

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Bir röportaj, konferans, mülakat ya da ders sırasında yazmak yerine ses kaydı almak epeyce kullanışlı bir metot. Lakin bu ses kaydında bulunanları metin haline çevirmek istediğiniz vakit, ses kaydını yazıya çevirme süreci uzun ve epeyce zahmetli olacaktır. Google’ın döküman hazırlama hizmeti olan Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme sürecini zahmetsizce yapabilirsiniz. 

Aslında taşınabilir cihazlarımızda bulunan pek çok taşınabilir uygulama söylenenleri yazıya çevirme özelliğine sahip fakat bilgisayarda bir metin yazarken nedense bu durum daha güç üzere geliyor. Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme süreci hiç de güç değil, hatta birkaç deneme sonrası bu mevzudaki en büyük yardımcınız olacak.

Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme nasıl yapılır?

  • Adım #1: Buradan VLC Media Player programını bilgisayarınıza indirin ve suramı tamamlayın,
  • Adım #2: Buradan boş bir Google Docs dökümanı açın,
  • Adım #3: Sesle Yazma aracını açın,
  • Adım #4: Yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydını VLC Media Player üzerinden açın,
  • Adım #5: Denetim kolaylığı açısından açık pencereleri yan yana getirin,
  • Adım #6: Ses kaydını VLC’den oynatmaya başlayın,
  • Adım #7: Google Docs’taSesle Yazma aracını başlatın,
    • Ses kaydınızın uzunluğuna nazaran değişen bir müddette ses kaydını yazıya çevirme süreci tamamlanacak.
  • Adım #9: Mümkün yazım yanlışlarını düzeltin.

Adım #1: VLC Media Player programını bilgisayarınıza indirin ve heyetimi tamamlayın:

VLC Media Player resmi internet sitesi olan videoLAN üzerinden programı indirin ve konseyimi tamamlayın. Ses kaydını yazıya çevirme süreci için VLC’nin kullanılmasının nedeni pek çok farklı belge formatını oynatabiliyor olması. Şayet alışık olduğunuz öbür bir program varsa onu kullanmaya devam edebilirsiniz.

VLC Media Player programı Windows, macOS, Linux üzere farklı tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen bir programdır. Üstelik yüklemesi ve kullanması büsbütün fiyatsızdır. Bu nedenle resmi internet sitesi dışındaki yerlerden programı indirmeyin ve fiyatlı abonelik reklamlarını görmezden gelin.

Adım #2: Boş bir Google Docs dökümanı açın:

Google Docs hizmetini kullanmak için docs.google sayfasını açtıktan sonra Google hesap bilgilerinizle giriş yapmalısınız. Şayet kullandığınız internet tarayıcıda daha evvel Google hesap bilgilerinizle giriş yaptıysanız kayıtlı hesabınız üzerinden Google Docs kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Önerilen Yazı  Cihanın Unsurunun Keşfedilmemiş %40'ı Bulundu

Google Docs sayfasını açtığınız vakit karşınıza daha evvel hazırlamış olduğunuz dökümanlar, şablon galerisi ve boş döküman seçeneği çıkacak. Hazır şablonlardan birini kullanmak istemiyorsanız boş döküman seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Adım #3: Sesle Yazma aracını açın:

Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme sürecini gerçekleştirmenizi sağlayan en değerli araç, Docs’da bulunan Sesle Yazma aracıdır. Sesle Yazma aracını Araçlar menüsü üzerinden ya da Ctrl + Shift + S tuş kombinasyonunu kullanarak açabilirsiniz. Açtığınız an araç çalışacaktır, kapatmak için üzerine tıklayın.

Adım #4: Yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydını VLC Media Player üzerinden açın:

Taşınabilir cihazlarınızla ya da farklı bir aygıt kullanarak aldığınız ses kaydını VLC Media Player üzerinden başlatmak için; evrak üzerine çift tıkladığınız vakit açmak için önerilen uygulamalar ortasında VLC’yi seçebilir ya da evrak üzerinde sağa tıkladığınız vakit açılan menüden Birlikte Aç seçenekleri ortasında VLC’yi tercih edebilirsiniz. 

Adım #5: Denetim kolaylığı açısından açık pencereleri yan yana getirin:

Bu noktaya kadar uyguladığınız adımlar sonucu bilgisayarınızda; Sesle Yazma aracı açık halde boş bir Google Docs döküman sayfası ve yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydının açık fakat oynamıyor olduğu bir VLC Media Player penceresi açık durumda olmalıdır. Kolay denetim edebilmek için iki pencerenin boyutunu ayarlayarak yan yana getirebilir ya da çift monitör kullanıyorsanız iki farklı ekrana yerleştirebilirsiniz. 

Adım #6: Ses kaydını başlatın:

Yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydının açık olduğu VLC Media Player penceresinin üzerinde bulunan oynat butonuna tıklayarak ses kaydını başlatın. Muhtemelen ses kaydının başlangıç kısmında kısa bir boşluk olacaktır, bu nedenle Sesle Yazma aracını başlatmak için çok da çabuk etmeyin.

Adım #7: Sesle Yazma aracını başlatın:

Araçlar menüsü üzerinden ya da Ctrl + Shift + S tuş kombinasyonunu kullanarak açmış olduğunuz Sesle Yazma aracının üzerine tıkladığınız an çalışmaya başlayacak ve algılamış olduğu her bir kelimeyi yazıya dönüştürecektir. Araç çalışırken kırmızı renkli bir butona dönüşür, durdurmak için butona basmanız kâfi.

Adım #8: Ses kaydınızın uzunluğuna nazaran değişen bir müddette ses kaydını yazıya çevirme süreci tamamlanacak:

Önerilen Yazı  Windows 10 'Görev Yöneticisi Açılmıyor' Sorunu Nasıl Çözülür

Ses kaydını ve Sesle Yazma aracını başlattıktan sonra araç, algıladığı tüm sözleri yazıya dökmeye başlayacak. Ses kaydınızın uzunluğuna nazaran değişen bir müddette tüm ses kaydı metne dönüştürülecektir.

Adım #9: Muhtemel yazım yanlışlarını düzeltin:

Google Docs Sesle Yazma aracı hayli maharetli olsa da tekrar de kusursuz değil. Büyük ihtimalle yazıda pek çok noktalama ve yazım yanılgısı ile karşılaşacaksınız. Ne olursa olsun, bir saatlik bir ses kaydını yazıya dökmekten çok daha kolay bir iş olacaktır. 

Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme nasıl yapılır sorusunun karşılığı üstteki adımlardan oluşuyor. Uzun ses kayıtlarını tek tek yazıya çevirmek üzere güçlü işlerle uğraşmak istemeyenler için bu yol hayat kurtarıcı olacaktır. 

Webtekno

https://www.webtekno.com/google-docs-ses-kaydini-yaziya-cevirme-nasil-yapilir-h101637.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here