Google Hücresel Bilgiyle Bilgi Transferi Nedeniyle Dava Edildi

35

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Yakın tarihli bir toplu dava evrakında Google’ın, Android kullanıcılarının müsaadesi olmadan bilgilerini izlemek için hücresel datayı adil olmayan bir formda kullandığı argüman edildi. Davacılar ve öbür tüketiciler için maliyet oluşturan bu bilgilerinin, Google tarafından milyarlarca dolarlık kâr elde etmek için kullanıldığı söyleniyor.

Google’ın tez edilen süreci Android işletim sistemi aracılığıyla gerçekleştirdiği ve pozisyon bilgileriyle ilgili bilgileri Google’a aktarmak için hücresel datayı kullandığı belirtiliyor. Davacılara nazaran bu süreç günün her saatinde gerçekleşiyor ve tüketicilerin satın aldığı hücresel bilgiyi, aygıt kullanıcılarının bilgisi olmadan ‘pasif’ bilgi transferini gizlice gerçekleştirmek için kullanıyor.

Google’a toplu dava:

Dava kapsamında davacılar, Google’ın cep telefonu operatörlerinden satın alınan hücresel bilgiyi tüketicinin bilgisi dışında kullandığını ve davacıların mülküne “haksız yere müdahale ettiğini” söyledi. Kullanıcılara nazaran Google, bilgileri aktarmak için kasıtlı bir halde hücresel datayı kullanıyor.

Dava evrakında, Google’ın bu izleme planının, Android kullanıcıların satın aldığı hücresel datayı müsaadesiz bir biçimde kullanarak tüketicilere maddi ziyan verdiği argüman ediliyor. O denli ki pasif kullanımda sistemin günlük 4,4 MB bilgi, ayda ise yaklaşık 130 MB datayı Google sunucularına aktardığı öne sürülüyor. Bu sayı, faal kullanımda aylık 350 MB’a denk geliyor. Bu sayıların iOS işletim sisteminde çok daha düşük olduğu da tezler ortasında yer alıyor.

Android kullanıcılarının Google ekosistemine katılmak için Hizmet Kuralları ve Zımnilik Siyaseti üzere kimi koşulları kabul etmeleri gerekiyor lakin mahkeme belgelerine nazaran bu kontratlardan hiçbiri, Google’ın art plan transferleri için kullanıcıların hücresel bilgilerini kullanma durumunu açıklamıyor.

Davacılara nazaran Google izleme bilgileri, kullanıcıları direkt hedefleyen reklamları uyarlamak için kullanılıyor ve bu reklamlar, daha fazla hücresel bilgi kullanılarak evvelce yükleniyor. Bu kapsamda davacılar, Google’ın kendilerine tazminat ödemesi gerektiğini öne sürüyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/google-hucresel-veri-uzerinden-izinsiz-sekilde-veri-aktarimi-yaptigi-iddiasiyla-dava-edildi-h102110.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here