Google, Tarihin En Büyük Antitröst Davasıyla Karşı Karşıya

5

The New York Times’ta yer alan bir habere nazaran ABD Adalet Bakanlığı, teknoloji devi Google’a yönelik yeni bir antitröst davası açtı. Edinilen bilgilere nazaran açılan bu dava, bugüne kadar açılan antitröst davalarının en büyüklerinden bir tanesi. Davanın nedeni ise Google’ın teknoloji devi Apple’la yaptığı dudak uçuklatan bir mutabakat.

Mahkeme evraklarında yer alan bilgilere nazaran Google, Apple ekosistemindeki aygıtlarda varsayılan arama motoru olabilmek için büyük çapta bir muahede yaptı. Google bu mutabakat sayesinde Siri’nin bile varsayılan arama motoru olabiliyor, bu sayede de daldaki inhisar konumunu güçlendiriyordu. Hatta bu mutabakat 2017 yılında güncellenmiş ve Google, Apple’a yıllık 8 ila 12 milyar dolar ortasında ödeme yapmış durumda. Bu dudak uçuklatan para, Apple’ın karının yüzde 14 ile 21 kadarını karşılıyor.

Davayı açan savcılara nazaran Google ile Apple ortasındaki muahede, Google’ın sahip olduğu monopol durumunu koruyabilmek için attığı yasa dışı bir adım. Ayrıyeten savcılar, Google arama motorunun trafiğinin neredeyse yarısının Apple aygıtlardan geldiğini ve Google’ın bu muahedeyi kaybetme mümkünlüğünü, “korkunç” ve “kırmızı alarm” olarak tanımladığını söylüyorlar. Google’ın temel mantığının trafikteki reklam gösterimi olarak düşündüğümüzde, bunun makul bir yaklaşım olduğunu söylemek gerek. 

Bu ortada, açılan dava yalnızca Google’ı değil, Apple’ı da etkiliyor. Zira yetkililer, Apple’ın da bu tekelciliği korumak için Google’a yardım ettiği düşünülüyor. Lakin hukuk uzmanlarına nazaran dava, her ne kadar Apple’ı da etkileyecek olsa da Google için daha büyük kayıplara neden olacak. New York Times’ın savlarına nazaran ise Apple, kendi arama motorunu geliştirerek bu mutabakattan kurtulmaya çalışıyor. Böylesi bir durum, Google’ı daha da zora sokacak üzere görünüyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/google-apple-antitrost-dava-h101221.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here