Google’dan 196 Milyon Liralık Ceza Hakkında Açıklama

31

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

12 Kasım 2020 tarihli kararla birlikte Rekabet Kurumu, Google’ın “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği meçhul olarak ve ağır bir formda metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiğini” tespit etmişti.

Yapılan incelemeler sonucu şirkete toplam 196 milyon 708 bin 54 lira idari para cezası verilmesine hükmeden Rekabet Kurumu, idari para cezasının yanı sıra ihlali sonlandırmak ve pazardaki faal rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’ın yerine getirmesi gereken yükümlülükleri de paylaşmıştı.

Google’dan bahis hakkında açıklama geldi:

Rekabet Kurumu tarafından verilen cezayla ilgili gün içerisinde bir resmî açıklama paylaşan Google, kesilen bu cezanın büsbütün yanlış bir anlaşılma olduğunu ve Rekabet Kurumu ile hususun tahliline dair görüşmeler içerisinde olduğunu duyurdu. Şirketten yapılan açıklamanın tamamında şu tabirlere yer verildi:

“Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili cevapları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz.

Google üzerindeki her reklam açık bir halde işaretlenerek başka arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapan yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ait yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Rekabet Kurumu, bu yılın başlarında internet üzerinden yapılacak alışverişlerde piyasadaki hakimiyetini kullanarak öbür firmaların faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazardaki rekabeti bozmak” gerekçesiyle Google’a 98 milyon 354 bin liralık bir idari para cezası daha kesmişti.

Webtekno

https://www.webtekno.com/google-rekabet-kurumu-nun-kestigi-yaklasik-200-milyon-liralik-ceza-hakkinda-aciklama-yapti-h102120.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here