Göremediğimiz Renklerin Görülmesini Sağlayan Teknoloji

22

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Beşerler olarak aslında gözümüzün önünde olsalar da kimi renkleri göremiyoruz. Ancak Tel Aviv Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni bir araştırmada bu meseleye bir tahlil bulunuyor. Araştırmacılar, gözlerimizin ve sıradan kameraların göremediği renkleri görülebilir hale getirecekler.

Göremediğimiz renkleri görmemiz içinse yine bir kamera kullanmamız gerekecek. Araştırmacılar, bu kamerayı geliştirdikleri araştırmanın sonuçlarını Laser & Photonics Reviews mecmuasının Ekim 2020 sayısında yayınladılar. Araştırmacıların yeni kameraları hayatımızın pek çok alanında kullanım imkânına sahip.

İnsan gözünün göremediği renkler görülebilir olacak:

Gözümüz sadece 400 nanometre ve 700 nanometre dalga uzunlukları ortasındaki fotonları görebiliyor. Lakin bu aralık, elektromanyetik spektrumda ziyadesiyle küçük bir yer kaplıyor. Bu spektrumda radyo dalgaları, mikrodalgalar, X ışınları ve dahası bulunuyor. 400 nanometrenin altı ultraviyole ya da UV radyasyonu bulunurken 700 nanometrenin üstünde kızılötesi radyasyon (yakın – orta – uzak) bulunuyor.

Araştırmayla birlikte geliştirilen teknoloji, hidrojen, karbon ve sodyum üzere gaz ve hususları görülebilir hale getiriyor. Olağanda kızılötesi spektrumunda kendilerine has renklere sahip olan bu unsurların yanı sıra tabiatta bulunan fakat çıplak gözle görülemeyen biyolojik bileşenleri de görmemizi sağlayacak.

Araştırmacılar, göremediğimiz kısımlarda kalan renklerin ziyadesiyle ehemmiyet taşıdığına işaret ediyor. Çünkü birçok gereç kendisine has bir renge sahip. Bu sayede en kolayından kanser hücreleri kolay bir biçimde tespit edilebilir hale geliyor. Lakin bugüne kadar bunu yapabilmek için kıymetli ekipmanlara gereksinim duyuluyordu.

Araştırmacıların yeni teknolojileriyse günümüz teknolojilerinden daha ucuz ve daha düzgün randıman sunuyor. Geliştirilen kamera, standart bir kameraya takılabiliyor ve bu sayede kamera orta kızılötesi bölgeyi görülebilir hale getiriyor. Araştırmacılar, geliştirdikleri teknoloji için patent de aldılar ve şimdiden milletlerarası şirketlerle görüşmelere başladılar.

Webtekno

https://www.webtekno.com/insan-gozunun-goremedigi-renkleri-kameranin-gormesini-saglayan-teknoloji-h101750.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here