Güçlü Kaslar, Daha Uzun Bir Ömre Yardımcı Oluyor

37

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Sağlıklı bir hayat konusunda uzmanların daima olarak önerdiği şeylerden bir tanesi de idman yapmak. İdman sayesinde edinilebilecek güçlü kaslar, insanların daha uzun yaşamasına ve yaşlılık yıllarında da etkin kalmasına yardımcı oluyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya nazaran dayanıklılık idmanları, hayati kas kök hücrelerinin büyümesini artırıyor ve metabolizmalarını temelden değiştiriyor. Kardiyo ve yük kaldırma üzere idmanlar, kas kütlesi kazanılmasına yardımcı oluyor.

Sağlıklı ömürde antrenmanın değeri

Araştırmanın muharriri Alicia Kowatowski, “Egzersiz, kas kök hücrelerinin metabolizmasını değiştiriyor ve bu değişiklikler, idmanın faydalarındaki en kıymetli olay” diyor. Kowaltowski ve takımı, çalışmalarını fareler üzerinde gerçekleştirdi, bu yüzden bu bulguları direkt insanlara yönlendirmek için erken olduğu da söz ediliyor.

Fakat bu çalışmanın gelecekteki stratejilere epeyce yararlı olabileceği lisana getiriliyor. Herkesin idman yapamayacağını söyleyen Kowaltowski; bunun, antrenman haricindeki sistemlerle kasların yararları için strateji geliştirmede birinci adım olduğunu lisana getiriyor.

Bu araştırma kapsamında fareler, 5 haftalık aerobik eğitim programına konuldu. Periyodik sürat testleriyle birlikte günlük olarak gerçekleştirilen koşu bandı idmanıyla da tamamlandı. Daha sonra elde edilen sonuçlar, hareketsiz farelerle karşılaştırıldı. Araştırmacılar, ayrıyeten yenilenme kapasitelerini görebilmek için her iki kümedeki farelerin de kas dokularında hasar oluşturdu.

Takım, aerobik idmanlar sonucunda hayvanların oksijen ve metabolize şeker tüketimindeki farklılıkların yanı sıra antrenman yapmadıkları vakit hayvanların ne kadar yorgun olduklarını ortaya koydu. Egzersiz yapan hayvanların daha fit olduğu, daha fazla kas lifi oluşturduğu ve daha az iltihap belirtisi gösterdiği ortaya çıktı.

Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, yük idmanları yapan farelerin ziyan gören kaslarının hareketsiz farelere nazaran daha verimli düzgünleştiğini gösterdi. Kowaltowski, kas korunumunun sağlıklı bir yaşlanma için epey kıymetli olduğunu da lisana getirdi.

Webtekno

https://www.webtekno.com/yeni-bir-arastirmaya-gore-guclu-kaslar-daha-uzun-bir-omre-yardimci-oluyor-h101467.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here