Havuç turşusu nasıl yapılır? Havuç turşusu püf notaları…

11

Sebzelerin fermente edilerek normal kullanımından daha uzun süre tüketilmesi için özellikle sonbahar aylarında turşusu hazırlanmaktadır. Mevsiminde yetişen havuç, salatalık, lahana, biber, domates ve karnabahar gibi sebzelerin turşusu hazırlanmaktadır. En çok sevilen salatalık, biber ve lahana turşusunun hazırlanması dışında farklı ve lezzetli tadıyla havuç turşu da hazırlanmaktadır. Oldukça basit ve pratik olarak hazırlanan havuç turşusunun içerisine biraz beyaz lahana ve yeşil domatesle zenginleştirilebilir.

HAVUÇ TURŞUSU NASIL HAZILANIR?

Malzemeler:

2 kg havuç
Birkaç yaprak beyaz lahana
6-7 tane yeşil sivri biber
1 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı nohut
1 tutam maydanoz
1 baş sarımsak
1 tatlı kaşığı limon tuzu
1 su bardağı üzüm sirkesi
2.5 su bardağı su

Hazırlanışı:

Havuç, lahana, biber ve maydanozlar bol su ile yıkanır. Ardından 5-10 dakika kadar sirkeli suda bekletilerek iyice dezenfekte edilir. Temizlenen havuçlar dilim dilim kesilir. Turşunun hazırlanacağı bidonun içerisine ilk olarak nohut eklenir. Ardından kesilen havuçların bir kısmı bidona eklenir, biraz lahana ve biberi de ekledikten sonra 2-3 diş sarımsak ilave edilir. Bu şekilde turşu bidonu dolana kadar devam edilir ve son olarak maydanoz eklenerek bidon doldurulur. Limon tuzu, sirke, tuz ve su derin bir kapta karıştırılıp bidonun içerisine eklenerek kapağı sıkıca kapatılır. 20-25 gün kadar bekledikten sonra servis edilerek tüketilebilir. 

HAVUÇ TURŞUSU YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Turşunun erimemesi ve havuçların kıtır kıtır olması için çürümüş ve ezilmiş sebzelerin kullanılmamasına dikkat ederek turşunun cam kavanozda hazırlanması tavsiye edilir. Böylece turşu yumuşamayarak kıtır kıtır ve daha lezzetli olacaktır. 

Haber7 Sitesinden Alıntıdır.

https://www.haber7.com/yasam/haber/3027473-havuc-tursusu-nasil-yapilir-havuc-tursusu-puf-notalari

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here