İstanbul Park’ta Kırılan Tüm Formula 1 Rekorları

26

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Takvim yaprakları 2005 yılını gösterirken birinci sefer bir Formula 1 yarışına konut sahipliği yapan İstanbul Park, pilotlar için şiddetli fakat sevilen bir pist. 2011 yılına kadar Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park bilhassa süratli dönülen ve pilotları yüksek G kuvvetine maruz bırakan 8. virajı ile dünyanın dört bir yanındaki taraftarların da ilgisini çekmeyi başardı.

Toplam 7 Formula 1 yarışına mesken sahipliği yapan pistte yapılan birinci F1 yarışında kırılan rekorlar ise hala geçilebilmiş değil. Önümüzdeki günlerde tekrar Formula 1 yarışına konut sahipliği yapacak olan İstanbul Park pistinin bu vakte kadarki rekorlarına gelin birlikte göz atalım.

Formula 1 İstanbul Park rekorları:

 • En süratli tıp vakti: Juan Pablo Montoya, 1:24,770
 • En süratli pol çeşidi: Kimi Räikkönen, 1:26,797
 • En yüksek sürate ulaşan pilot: Juan Pablo Montoya, 330 km/saat
 • En çok dünya şampiyonluğu: Lewis Hamilton, 7 defa (Michael Schumacher ile ortak rekor)

En süratli pol çeşidi rekoru İstanbul Park’taki birinci sıralama cinsleri sırasında Räikkönen tarafından kaydedildi:

 • Tarih: 20 Ağustos 2005
 • Pilot: Kimi Räikkönen
 • Kadro: MCLAREN MERCEDES
 • Rekor: En süratli pol çeşidi 1:26,797

İstanbul Park pistinde en süratli pol çeşidi rekoru da 2005 yılında kırıldı. Sıralama tiplerinde sahneye çıkan Kimi Räikkönen, McLaren MP4-20 aracıyla tamamladığı çeşit ile birlikte pol durumu kaptı. Räikkönen, bu çeşidiyle tıpkı vakitte İstanbul Park’ta yapılan sıralama çeşitlerinin en uygununu gerçekleştirdi. 1:26,797’lik bir derece ile İstanbul Park’ın en süratli pol tipini atan Kimi Räikkönen’in rekoru hala kırılmadı.

En süratli cins da tekrar İstanbul’daki birinci Formula 1 yarışında Montoya tarafından atıldı, bu rekor bir daha kırılamadı:

 • Tarih: 21 Ağustos 2005
 • Pilot: Juan Pablo Montoya
 • Ekip: MCLAREN MERCEDES
 • Rekor: En süratli cins 1:24,770 

2005 yılında İstanbul Park’ta düzenlenen birinci Formula 1 yarışında, pistin en süratli cinsini atan pilot Juan Pablo Montoya oldu. Montoya, 1:24,770’lik derecesiyle sırf o yıl yapılan yarışın değil, İstanbul Park’ın en süratli tipini atmış oldu. 2005 yılından sonra İstanbul Park pistinde gerçekleştirilen hiçbir yarışta Montoya’nın attığından daha süratli bir cins atılmadı. Münasebetiyle en azından şimdilik İstanbul Park’ın en süratli cins vakti rekoru Juan Pablo Montoya’ya ilişkin. Lakin Yarışı grup arkadaşı Kimi Raikonen kazandı; Montoya, Renault’un efsane pilotu Fernando Alonso’nun akabinde üçüncü oldu.

Önerilen Yazı  Dalya Oyunu Nasıl Oynanır?

En yüksek sürate ulaşan pilot da en süratli çeşidi atan Montaya olmuştu, hala geçen yok:

 • Tarih: 20 Ağustos 2005
 • Pilot: Juan Pablo Montoya
 • Kadro: MCLAREN MERCEDES
 • Rekor: En yüksek sürat 330 km/sa

2005 yılında yapılan yarışta en süratli cins vakti rekorunu ele geçiren ve 6 yarış boyunca bırakmayan Juan Pablo Montoya, birebir vakitte o yarışta en yüksek sürate ulaşan pilot unvanını da ele geçirmişti. Montoya, saatte 330 kilometre sürate çıkarak yarışın en yüksek sürate çıkan pilotu oldu. Bu sürat, bu vakte kadar İstanbul Park’ta yapılan Formula 1 yarışlarındaki en yüksek sürat olarak pistin rekorları ortasında yerini aldı.

En çok dünya şampiyonluğuna sahip ikinci pilot Lewis Hamilton oldu:

 • Tarih: 15 Kasım 2020
 • Pilot: Lewis Hamilton
 • Grup: MCLAREN MERCEDES
 • Rekor: En çok dünya şampiyonluğu (Schumacher ile ortak rekor)

2020’de Formula bir yarışları salgın nedeni ile bir mühlet aksadı ve yetkililer, İstanbul Park’ı 9 yıl ortadan sonra birinci defa takvime eklediler. 15 Kasım’da düzenlenen yarış, sahiden de yaşanan hasreti giderecek biçimde oldu. Mercedes’ten Lewis Hamilton, yarışı 20 saniyeye yakın bir fark ile zaferle tamamladı, 7. kere dünya şampiyonluğunu ilan etti. Bu rekor ile birlikte Schumacher’e ortak oldu.

İstanbul Park’ın Formula 1 tarihi:

2005 Türkiye Grand Prix:

 1. Kimi Räikkönen
 2. Fernando Alonso
 3. Juan Pablo Montoya
 4. Giancarlo Fisichella
 5. Jenson Button

Türkiye’de gerçekleştirilen birinci Formula 1 yarışı olan 2005 Türkiye Grand Prix’i, Kimi Räikkönen’in liderliğinde başladı. Sıralama çeşitlerinde başarılı bir çeşit atan Räikkönen, birinci sırada başladığı yarışın sonuna kadar başkan kalmayı başardı. 58 cins boyunca önder kalan ve yarışı bu halde bitiren Räikkönen’in akabinde Fernando Alonso geldi. Üçüncü sırada ise 39. tıpta en süratli cins vaktini elde eden Juan Pablo Montoya yer aldı.

2006 Türkiye Grand Prix:

 1. Felipe Massa
 2. Fernando Alonso
 3. Michael Schumacher
 4. Jenson Button
 5. Pedro de la Rosa

2006 yılında yapılan Türkiye Grand Prix’i epeyce olaylı geçti. Daha birinci cinste iki kişinin yarıştan elenmesiyle başlayan yarışın liderlik koltuğunda 1:26.907’lik derecesiyle pol durumda yarışa başlayan Felipe Massa vardı. 39 tıp boyunca liderliği kaptırmayan Massa, 40. cinste liderliği Michael Schumacher’e kaptırsa da 43. cinste liderliği geri alarak yarışı birinci sırada bitirdi. Yarışın en süratli çeşidini 1:28.005’lik derecesiyle Michael Schumacher attı.

Önerilen Yazı  Windows 10'u Çok Daha 'Modern' Hale Getiren Konsept

2007 Türkiye Grand Prix:

 1. Felipe Massa
 2. Kimi Räikkönen
 3. Fernando Alonso
 4. Nick Heidfeld
 5. Lewis Hamilton

2007 yılının 12. Formula 1 yarışı olan 2007 Türkiye Grand Prix’i çekişmeli geçti. 1:27.329’luk derecesiyle pol konumda yarışa başlayan Felipe Massa 19. çeşitte liderlik koltuğunu devretti lakin 22. cinste yine birinci oldu. 42. çeşitte yine birinciliği kaptıran Massa, iki cins sonra tekrar birinci oldu ve yarışı önder bitirdi. Yarışın en süratli cinsini 1:27.295’lik dereceyle Kimi Räikkönen attı.

2008 Türkiye Grand Prix:

 1. Felipe Massa
 2. Lewis Hamilton
 3. Kimi Räikkönen
 4. Robert Kubica
 5. Nick Heidfeld

2006 ve 2007 dönemlerinde İstanbul Park’ta yapılan yarışlarda pol durumda yarışa başlayan Felipe Massa, 2008 dönemini da boş geçmedi. İstanbul Park pistinde 3 sefer arka arda pol konumda başlayan tek pilot olan Massa, Lewis Hamilton ve Kimi Räikkönen ikilisiyle gerçekleştirdiği liderlik savaşını kazanarak yarışı birinci bitirdi. Lewis Hamilton ikinci, Kimi Räikkönen ise üçüncü oldu. Yarışın en süratli çeşidini 1:26.506’lık derecesiyle buz adam Kimi Räikkönen attı.

2009 Türkiye Grand Prix:

 • Jenson Button
 • Mark Webber
 • Sebastian Vettel
 • Jarno Trulli
 • Nico Rosberg

Üç sene üst üste Ferrari’nin domine ettiği yarışlara konut sahipliği yapan İstanbul Park’ta pol durumda bu sefer farklı bir isim vardı. 2009 Türkiye Grand Prix, 1:28.316’lık derecesiyle Red Bull Renault grubunun pilotu Sebastian Vettel’in önderliğinde başladı lakin Alman pilotun liderliği çok sürmedi ve daha birinci cinste Jenson Button liderliğe yükseldi. 18. tıpta liderliği Mark Webber’e ödünç veren Jenson Button, 19. tıpta liderliği tekrar devralarak yarışı birinci bitirdi. Yarışın en süratli çeşit zamanlaması da 1:27.579’luk dereceyle Jenson Button’dan geldi.

2010 Türkiye Grand Prix:

 1. Lewis Hamilton
 2. Jenson Button
 3. Mark Webber
 4. Michael Schumacher
 5. Nico Rosberg

İstanbul Park, 2010 yılında hayli değişik bir yarışa konut sahipliği yaptı. Pol durumda Mark Webber’in başladığı yarış, 40. tipe kadar onun liderliğinde devam etti. Yakıt konusunda ihtar alan Mark Webber’den kadro arkadaşı Sebastian Vettel’e yol vermesi istendi fakat Webber bunu kabul etmedi. Vettel, 40. tıpta yakaladığı fırsat ile kadro arkadaşını geçmeye çalıştı fakat ikili farklı bir çarpışma yaşadı. Bu çarpışma Red Bull kadrosuna değerliye patladı.

Önerilen Yazı  Okan Buruk: "Chadli 8. haftada döndü ama iyi döndü"

Sebastian Vettel, çarpışma nedeniyle yarış dışı kaldı. Mark Webber ise ön kanadının hasar alması nedeniyle pite girdi. İkilinin inatlaşması, kendi elleriyle liderliği vermelerine neden oldu. Mark Webber’in akabinde ise liderlik koltuğuna Lewis Hamilton oturdu. İngiliz pilot, yarışı birinci olarak bitirmeyi başardı.

2011 Türkiye Grand Prix:

 1. Sebastian Vettel
 2. Mark Webber
 3. Fernando Alonso
 4. Lewis Hamilton
 5. Nico Rosberg

Sebastian Vettel ve kadrosu Red Bull önderliğinde geçen 2011 döneminde yapılan Türkiye Grand Prix’inin pol durumunda Vettel vardı. Yarışa birinci başlayan ve yarışın sonuna kadar önder koltuğunu bırakmayan Sebastian Vettel, 2011 dönemi üzere İstanbul Park’ı da domine etmeyi başardı. Bu yarış, İstanbul Park’ta gerçekleşen son Formula 1 yarışı oldu ve daha sonra pist, gelecek yıllar için Formula 1 takvimlerinden kaldırıldı.

2020 Türkiye Grand Prix:

 1. Lewis Hamilton
 2. Sergio Perez
 3. Sebastian Vettel
 4. Charles Leclerc
 5. Carlos Sainz

Nihayet hasret sona erdi ve İstanbul Park, 2020’de yine Formula 1 yarış takvimine eklendi. 14 Kasım 2020’de sıralama çeşitleri, 15 Kasım 2020’de ise asıl yarış yapıldı. Mercedes pilotu Lewis Hamilton, yarışı tepede tamamlayarak 7. dünya şampiyonluğunu Türkiye’de ilan etti. Böylelikle toplam şampiyonluk sayısı 7 olan Michael Schumacher’in rekoruna ortak oldu, yani egale etti.

Webtekno

https://www.webtekno.com/istanbul-park-formula-1-rekorlari-h102087.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here