İsveçli bir Teşebbüs, Otonom Yük Araçlarını Tanıttı

31

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Her ne kadar park etme sıkıntısı olmadan, araba sürmeye odaklanmak gerekmeden seyahat yapma fikri insanlara cazip gelse de otonom araçları dört gözle bekleyen öbür bir küme daha var: Lojistik kesimi.

Otonom kargo teslimatı alanına giren pek çok firma ve teşebbüs bulunuyor. Bunlardan biri de Einride olsa da firmanın CEO’su ve kurucusu Robert Falck, Pod ismi verilen araçlarının “müşteriye ve kullanıma özel tasarım” olduğunu söylüyor.

Müşteriye özel dizayn

Falck, yaptığı açıklamada kendilerini rakiplerinden ayıran noktanın, otonom araç geliştirmelerini müşterilerinin gereksinimlerine özel olarak, gerçek dünyaya uygun halde gerçekleştirmeleri olduğunu söyledi.

Firmanın emeli, uzaktan denetim edilebilen kamyon elde etmek. Ayrıyeten bu araçlar büsbütün elektrikli sistemle çalışacak. Böylelikle sürdürülebilirliği arttırırken masrafların da azaltılmasına yardımcı olacak. Firmanın açıklamasına nazaran, Pod dünyanın kamuya açık yollarda faaliyet gösteren birinci elektrikli otonom aracı olacak.

Einride’a nazaran Pod ve firmanın “Freight Mobility Platform” hizmeti çeşitli avantajlar sunuyor. Bunların başında emisyon ve operasyon maliyetlerindeki düşüş geliyor. Firmanın çalışmalarına nazaran araç, klasik dizel modellerle kıyaslandığında %200 daha yüksek verimliliğe sahip.

Tasarım avantajı

İsveçli firmaya nazaran aracın iç tasarımı ve yuvarlaklaştırılmış köşeleri, aygıtın depolama kapasitesinden taviz vermeden aerodinamik olarak daha verimli olmasını sağlıyor. Falck, fiyat açısından rekabetçi olabilmeleri halinde geleceğin Pod üzere otonom elektrikli kamyonlarda olduğunu söylüyor.

Araçlarda bir şoför kabini bulunmayacak. Falck bu durumun fiyatları düşürmeye ve elektrik sistemi üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olduğunu söz ediyor. Böylelikle bu araçlar öbür dizel kamyonetlerle misal fiyatlara sahip olabilecek.

Firma şu anda dört farklı araç üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri kapalı ağlar için uygun ve saatte 35 kilometre sürate erişebiliyor. Menzili ise 130 km ile 172 kilometre ortasında değişiyor. Aracın yük kapasitesi ise 16 ton olarak açıklanıyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/isvecli-bir-girisim-otonom-yuk-araclarini-tanitti-h102455.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here