League of LegendsOyun

Leauge of Legends Rolleri

Leauge of Legends, ülkemizde ve dünya çapında milyonlarca oyuncuya sahip bir oyundur. Oyunun ücretsiz olması ve takım oyunu içinde bireysel stratejilerin de yeri olması popülaritesini oldukça fazla arttırıyor. Öyle ki dünya genelinde e-spor kültürü Leauge of Legends ile yaygınlaştı da diyebiliriz. Bu yazımızda ise oyun için en önemli konulardan biri olan rollere değineceğiz.

Leauge of Legends Rolleri

Top Lane (Solo)

Bir top lane oyuncusunun basit görünen fakat zorlu stratejilere sahip olması gerekir. Genelde bu koridorlarda oynayan oyunculardan hasar vermesi, hasar vermenin yanı sıra da tank olarak rakipten gelecek hasardan arkadaşlarını koruması beklenir. Bu sebeple de top lane oyuncuları genelde tank şampiyonları seçer.

Mid

Mid, genelde hasar odaklı kahramanların seçildiği koridordur. Takımınıza göre yetenek veya gerçek hasar şampiyonları alarak oyunu domine edebilirsiniz. Her koridorun ayrı önemi olsa da mid kaybedildiği zaman oyunun gidişatı çoğunlukla kötü yönde olacaktır. Bu sebeple mid oyuncularının rakibe göre şampiyon seçerek koridorunu kazanması, koridor safhasında diğer koridrolara yardıma gelmesi beklenir.

Orman

Ormanın görevi, orman kamplarını dönerek koridorlara yardım etmektir. Şayet gerideyseniz ormanınız sayesinde ileri geçebilir, rakibinize oyun fırsatı vermeyerek rakibinizi oyundan düşürebilirsiniz. Ejder ve alamet gibi objektifler bir ormanın en önemli görevidir.

Nişancı

Takımın hasar yükü nişancıdadır. Öyle ki nişancınız ileri geçerse vereceği hasarlar ile rakiplerinizi yok edebilir. Nişancıyı koruyup hasar vermesini sağlamak da takımların oyunu kazanmak adına yaptıkları stratejilerden en çok kullanılanıdır.

Destek

Destek rolünün önemi büyüktür. Koridor safhasında nişancısını koruyarak kill almasını sağlamalı, takımına görüş sağlamalıdır. Bunun yanı sıra ileri safhalardaki takım savaşlarında takımına avantaj sağlayarak oyunda ileri geçmelerini sağlamalıdır.

Hangi Rolü Seçmeliyiz?

Öncelikle bu sorunun net cevabını kendi oyun tarzınıza göre vermelisiniz. Takımınızı taşıyıp hasar yükünü almak mı istersiniz, yoksa skora oynamayıp takımıza yardım ederek oyunu kazanmak mı?

Rolünüzü stratejiniz doğrultusunda belirlemeniz gerekir. Bu sebeple her rolde oynayarak karar vermelisiniz. Her ne kadar oyunda rollerin önemi büyük olsa da asıl önemli olan şey takım oyunudur. Koridor safhasında ne kadar ileride olursanız olun bencil bir oyunla takımınıza oyunu kaybettirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir