Lewis Hamilton’ın İstanbul’da Tarih Yazmasını Sağlayan Ayrıntı

23

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Türkiye, geçtiğimiz hafta sonunda dünyanın en büyük motor sporu etkinliklerinden bir adedine konut sahipliği yaptı. İstanbul’da bulunan Intercity İstanbul Park, kapılarını Formula 1 yarışları için tam 9 yıl sonra tekrar açtı. Yarış seyircisiz olsa da Türkiye’deki Formula 1 hayranları, 9 yıl sonra bu aktifliğin Türkiye’ye gelmesinden ziyadesiyle mutlulardı.

Aslına bakacak olursak yarış baştan sona heyecan doluydu. Lakin yarışın en dikkat cazibeli anı, hiç elbet Mercedes pilotu Lewis Hamilton’ın zaferiydi. Zira bu zafer Hamilton’ı toplamda yedi, peş peşe ise dördüncü kere dünya şampiyonu yapmıştı. Ayrıyeten bu zafer, efsane pilot Michael Schumacher’in rekorunun da Hamilton’a geçmesini sağladı. Pekala Lewis Hamilton‘ın bu muvaffakiyetinin gerisinde ne var?

Hamilton’ın sırrı: Cinturato yeşil lastikler

Lewis Hamilton, bilhassa de cumartesi günü gerçekleşen sıralama yarışından sonra pistten şikayetçi olmuştu. Sıralama çabasında altıncı olmayı başaran şampiyon, pist şartlarını beğenmediğini açıkça lisana getirmişti. Ama Formula 1 hayranları, pazar günü değişik bir Hamilton’la karşılaştılar. Yarışın birinci sekiz çeşidinde tam ıslak tabanlar için mavi logolu lastik kullanan pilot, kalan 50 tıbbın tamamında ise yeşil logolu Cinturato lastik kullandı. İşte bu lastikler, Hamilton’ı İstanbul’un yıldızı yapmasını sağlayan en değerli etkenlerdendi.

Formula 1 Türkiye Grand Prix’inde, pilotların neredeyse tümü mavi logolu lastiklerle piste çıktı. Yalnızca Williams için yarışan pilotlar Latifi ile Russel, yarışın başı prestijiyle yeşil lastik kullanmıştı. Hamilton ise birinci 8 tıbbın sonunda pite girerek, yeşil logolu Pirelli lastiklere geçiş yaptı. Yarış sonuna kadar da bir daha lastik değişimi yapmayan Hamilton, 50 cins boyunca bu lastikleri kullandı. Fakat kelam konusu lastikler sıfır değildi. Daha evvel de 3 çeşit kullanılan lastikler, toplamda 53 çeşitle Hamilton’ı doruğa götürdü.

İşte Formula 1 Türkiye Grand Prix’inde kullanılan lastiklerin, yarışçılara nazaran istatistikleri

F1 ve Araba Yarışları Yöneticisi Mario Isola tarafından yapılan açıklamalarda, şu ayrıntılara yer verildi:

Lewis Hamilton’u altıncı sırada başladığı yarışı kendisine yakışır bir şekilde birincilikle bitirip yedinci defa dünya şampiyonluğunu kazandığı için kutluyorum. Lastikleri zekice yönetmesi, tarihte yerini almasında çok değerli bir rol oynadı. Tek pit stop yaptı ve orta lastikleri yarışın sonlarında aktif bir halde düz yarış lastikleri üzere kullanarak azamî randıman almayı başardı. Islak kurallarda başlayan ve akabinde kuruyan pistte belgisiz şartları direktörün kritik kıymet taşıdığı yarışın son derece karmaşık olacağı başından beri muhakkaktı. Nitekim de o denli oldu. Geçiş noktasını uygun tespit etmek de kilit bir rol oynadı; başlangıçtaki ıslak lastiklerden ortalara geçiş vaktini tayin etmek ve akabinde, yarışın ikinci yarısında yerin düz yarış lastiklerine geçmek için kâfi tutuş sağlayıp sağlamayacağı yahut en uygun seçeneğin ikinci kısımda de orta lastiklerle devam etmek mi olacağı kritik bir seçimdi. Cumartesi gününün bilgilerini kullanarak ıslak lastiklerden ortalara geçme vaktini kıymetlendirmek izafi olarak kolaydı; lakin, bu son derece sıra dışı şartlarda ikinci pit stop için ne yapılacağını belirlemek çok daha komplike bir karar verme süreci gerektirdi.

Toplamda 50 çeşit kullanılan lastiklerin sol hali ise kameralara bu türlü yansıdı

Önerilen Yazı  Facebook 2020'nin Birinci Yarısı İçin Şeffaflık Raporu Yayınladı

Bu ortada İstanbul’da yapılan Formula 1 yarışları sonrası kırılan birbirinden ilgi cazibeli rekorlarla ilgili hazırladığımız haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Webtekno

https://www.webtekno.com/lewis-hamilton-istanbul-f1-cinturato-yesil-lastikler-h102191.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here