Mars’ta 4,4 Milyar Yıl Evvel Dahi Su Bulunduğu Keşfedildi

29

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Takashi Mikouchi’nin liderlik ettiği milletlerarası bir araştırma takımı, Sahra Çölü’nde bulunan ve Mars’tan koparak Dünya’ya geldiği tespit edilen bir kaya kesimi üzerinde ayrıntılı incelemeler gerçekleştirerek Kızıl Gezegen’in bir vakitler yaşama elverişli bir gezegen olduğu tarafındaki teorileri destekleyen güçlü bulgular elde etti.

NWA 7034 ve NWA 7533 olarak isimlendirilen ve birkaç yıl evvel Sahra Çölü’nde bulunan Mars kayalarından 50 gramlık numuneler alan Prof. Mikouchi, çalışmanın Science Advances’ta yayımlanan makalesinde, “Numunelerimiz, 4 farklı cins spektroskopik tahlile tabi tutuldu. Tahlil, takımımızı kimi heyecan verici sonuçlara ulaştırdı.” tabirlerini kullandı.

Prof. Mikouchi ve grubu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Kızıl Gezegen Mars’ta günümüzden 4,4 milyar yıl evvel dahi su bulunduğu tespit edildi. Gezegen bilimcilerin şu ana kadarki kestirimleri ise Mars’ta yaklaşık 3,7 milyar yıldır su bulunduğu tarafındaydı. Yeni bulgular, Mars’ın “su geçmişini” 700 milyon yıl geriye taşımış oldu.

Prof. Mikouchi, kelam konusu kaya modülünün içinde bulunan karstik kayaçların magmadan meydana geldiğini ve çoklukla darbeler sonucu ortaya çıkan oksidasyonla oluştuğunu tabir ederken; incelenen göktaşındaki oksidasyonun lakin kabuğun bir kısmını eriten bir darbe sırasında, Mars kabuğunun üzerinde ya da içinde su mevcut olmasıyla meydana gelebileceğini belirtti.

Bizlerin bildiği manada hayatın var olabilmesi için su, olmazsa olmaz ögeler ortasında yer alıyor. Dolayısı ile bir gezegende su bulunuyorsa, ömrün gelişebilmesi ihtimali de bulunuyor. Bu nedenle bilim insanları, Mars ya da öteki gezegenlerde yaşama dair izler ararken öncelikle gezegende şu anda ya da geçmişte su olup olmadığını tespit etmeye çalışıyorlar.

Webtekno

https://www.webtekno.com/mars-ta-4-milyar-yil-once-su-bulundugu-kesfedildi-h101553.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here