Microsoft, Pluton Güvenlik İşlemcisini Duyurdu

59

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Günümüzde işletim sistemleri her ne kadar inançlı olsa da berbat maksatlı bireyler bu güvenlik bariyerlerini aşmak için kesinlikle yeni yollar keşfediyorlar. Bunun sonucunda da keşfedilen yollar tekrar şirketlerce kapatılır, lakin başkaları yeni yollar keşfeder ve bu durum bir döngüye dönüşerek iki tarafın birbirini daima beslediği bir döngüyle devam eder.

İşte bugün Microsoft da bu beslemenin ortaya çıkardığı yeni eserini tanıttı. Şirket, Windows tabanlı PC’ler için ürettiği yeni Pluton güvenlik işlemcisini tanıttı. İşlemci, işlemci dünyasının en dev 3 ismi olan AMD, Intel ve Qualcomm Technologies Inc. paydaşlığıyla geliştirildi.

Güvenlik en üst seviyeye çıkacak:

Microsoft’un Windows işletim sistemi, şirketin yeni tanıttığı Pluton güvenlik işlemcisi sayesinde çok daha inançlı bir işletim sistemi olacak. Bunun en büyük nedeniyse TPM’in (Trusted Platform Module) artık ortadan kalkacak olması. TPM, her ne kadar güvenliği artırsa da berbat emelli bireyler, işlemci ve TPM ortasındaki bağlantı kanalını gaye alarak gayelerine ulaşabiliyorlardı.

Ama yeni Pluton tasarımı sayesinde bu irtibat kanalına akın gerçekleştirmek mümkün olmayacak. Zira Pluton dizaynında güvenlik TPM üzere harici bir donanım olarak gelmeyecek. Tersine, çip direkt işlemcinin içinde bulunacak. Pluton mimarisini kullanan bilgisayarlar kullanıcılarının kimlik bilgilerini, şifreleme anahtarlarını ve şahsî bilgilerini koruyacak.

PC’nin işlemcisine entegre olacak olan Pluton, yazılım güncelleştirmelerini Windows Update üzerinden alacak. Microsoft’un ortağı olan üç işlemci devi AMD, Intel ve Microsoft, yaptıkları açıklamada Pluton’u gelecekteki PC tabanlı işlemcilerine yerleştireceklerini belirtti. Birinci Pluton tabanlı PC’lerin 2021 yılında gelmesi bekleniyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/microsoft-pluton-guvenlik-islemcisi-duyurdu-h102242.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here