Ölüm Tehditlerinin Yeni Hedefi Cyberpunk 2077’nin Geliştiricileri

11

Dün akşam güncel bir gelişme olarak Cyberpunk 2077’nin bir kez daha ertelendiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Elbette bizleri üzen bir gelişme bu, ama bazıları bu meseleyi gerçekten çok abartıyor.

Tabii ki oyunu büyük bir hevesle bekleyen hayranları üzüntülerini, kırgınlıklarını dile getirebilirler. Lakin bu eleştirilerin boyutu, geliştirici ekibi ölümle tehdit etme noktasına varınca artık kabul edilebilir sınırları aşmış oluyor.

Daha önce Spider-Man: Miles Morales ve Insomniac Games örneğinde gördüğümüz gibi bu sefer de ölüm tehditlerinin hedefinde CDPR ekibi var. Oyunun geliştiricilerinden Andrzej Zawadzki, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Cyberpunk 2077’nin ertelenmesi ile ilgili bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Sinirli, üzgün, kırgın hissediyorsunuz ve bu konu hakkında görüşlerinizi dile getirmek istiyorsunuz, anlıyorum. Ancak, geliştiricilere ölüm tehditleri göndermek yanlış ve kabul edilemez bir şey. Nihayetinde bizler de sizler gibi insanlarız” diyor.

Açıkçası bu konu benim canımı epey sıkıyor. Oyun severler olarak bazı şeylere kızmak, eleştirmek hakkımız. Tepkimizi ortaya koymakta hiçbir sakınca görmüyorum. Ama bunun farklı yolları var. Ölüm tehditleri savurmak ise kesinlikle bu yollardan birisi değil. Geçmiş dönemlerde benzer durumlar yaşandığında, münferit hadiseler olarak görüp önemsemeyebiliyorduk belki. Ama son dönemlerde artık iyice artmaya ve neredeyse normalleşmeye başladı. Bu nedenle bir noktada bizlerin de bu konuda görüşlerimizi dile getirmek ve bu yapılanları daha net bir şekilde eleştirmek durumunda olduğumuzu düşünüyorum. Sizlerin fikirlerinizi de almak isterim. Ne dersiniz, sizce de bunlar münferit hadiseler mi yoksa oyun dünyasında gittikçe artan bir olay haline mi geliyor?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here