Raspberry Pi’nin Rakibi Tinkerboard 2 ve 2S Ortaya Çıktı

23

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Asus Tinkerboard SBC serisi, Clubic’te yer alan bir basın açıklamasına nazaran yeni bir versiyona kavuşuyor. Tinkerboard 2 ve Tinkerboard 2S olarak isimlendirilen yeni kartlar, Raspberry Pi’ye çok daha yakın bir performans sergileyecek.

Şimdilik Asus tarafından gelen resmi bir açıklama yok. Yeniden de Clubic bu kartlarla ilgili pek çok bilgiyi açıkladı. Bunlar ortasındaki en dikkat cazip noktalardan biri, bir evvelki jenerasyondan 1,5 kat daha güçlü olmaları oldu.

Tinkerboard 2 ve 2S özellikleri

Her iki kartta da Rockchip RK3399 çipseti ve ARM Mali-T860 MP4 GPU kullanıldı. Sunulan bellek seçenekleri ise 2 GB ve 4 GB olarak iki farklı formda oldu. Her iki bellek de çift kanallı LPDDR4 takviyesine sahip ve çip konfigürasyonları da kartlar için tıpkı. Sekiz çekirdekli sistemde çift Arm Cortex A72 2 GHz çekirdek ve dört Arm Cortex A53 1,5 GHz çekirdek yer alıyor.

Tinkerboard 2S kendi üzerinde 16 GB flash depolama ile geliyor. Bu da standart microSD kartlardan daha süratli olduğuna işaret ediyor. Daha evvelki jenerasyonda micro USB’den gelen güç ise bu kez 12V – 19V DC girişinden sağlanıyor.

Kartın üzerinde hem USB 3 Type-C ve Type-A arayüzleri hem de tam boyutlu bir HDMI çıkışı yer alıyor. Bu çıkış 4K60 dayanağı de sunuyor. Ek olarak USB C üzerinden DisplayPort 1.2 çıkış dayanağı de sağlanıyor.

Raspberry Pi’ye dişli rakip

Tinkerboard, gigabit ethernet portuyla kablolu ilişki takviyesi sunuyor. Kablosuz irtibat için de aygıtın 802.11ac takviyesi bulunuyor. Kartlardaki 40 bin GPIO başlığı ile sisteme Bluetooth ya da diğer etraf üniteler eklemek de mümkün. GPIO başlığı her ne kadar Raspberry Pi’deki versiyona benzese de uyumluluk konusunda gelecek haberleri beklemek gerekebilir.

Son yıllarda ferdî projeler ya da prototip geliştirmeleri üzere emellerle olduğu kadar endüstriyel gayelerle da kullanılan bu küçük PC kartların ortasındaki rekabet, vakit içerisinde en çok geliştiricilere yarar sağlayacak üzere gözüküyor.

Webtekno

https://www.webtekno.com/raspberry-pi-nin-rakibi-tinkerboard-2-ve-2s-ortaya-cikti-h102452.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here