Rekabet Kurumu, Google’a 200 Milyon TL’lik Ceza Kesti

26

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Bu yılın başlarında internet üzerinden yapılacak alışverişlerde piyasadaki hakimiyetini kullanarak öbür firmaların “faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazardaki rekabeti bozmak” gerekçesiyle Google’a 98 milyon 354 bin liralık idari para cezası kesen Rekabet Kurumu, arama devine yeni bir rekor ceza daha kesti.

12 Kasım 2020 tarihli kararla birlikte Rekabet Kurumu, Google’ın “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği meçhul olarak ve ağır bir biçimde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiğini” tespit etti.

Yapılan incelemeler sonucu şirkete toplam 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. ABD’li şirketin önümüzdeki 60 gün boyunca verilen bu kararı temyize götürme hakkı bulunuyor.

Google’ın yerine getirmesi gereken yükümlülükler:

İdari para cezasının yanı sıra Rekabet Kurumu, ihlali sonlandırmak ve pazardaki faal rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’ın yerine getirmesi gereken yükümlülükleri paylaştı. Google’dan istenenler şu formda:

  • Gerekçeli kararın bildirisinden itibaren 6 (altı) aylık mühlet içerisinde yerine getirilmek ve Kuruma tevsik edilmek üzere; Google’ın metin reklamlarını organik sonuçları dışlamayacak nitelik, ölçek ve/veya pozisyonda sunması.
  • Google’ın kendisine tanınan müddetin en geç bir ay öncesinde hazırladığı ahenk önlemlerini Kuruma sunması.
  • Google’ın birinci ahenk önleminin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 (beş) yıllık müddet boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunması.

Soruşturma kapsamında 4 Kasım tarihinde Google’ın kelamlı savunması alınmıştı. Çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen ve yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda Google, “Google’da yapılan sorguların sırf %16’sında metin reklamları gösteriliyor. Üstelik bu oran gitgide azalıyor” sözlerini kullandı.

Webtekno

https://www.webtekno.com/rekabet-kurumu-google-a-yaklasik-200-milyon-liralik-ceza-kesti-h102072.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here