Robot Köpek Spot, Çernobil Nükleer Santraline Gitti (Video)

3

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

ABD’li robotik şirketi Boston Dynamics’in maharetli robot köpeği Spot, şimdi de dünyanın en ölümcül noktalarından biri olan Çernobil Nükleer Santralini ziyaret etti ve bir keşif çalışmasında bulundu.

Yerel basın tarafından aktarılan bilgilere göre robot köpek Spot, ölümcül radyasyon seviyelerine sahip olan nükleer santrale tek başına giriş yaparak sorunsuz bir şekilde tespitler yapmayı ve bilim insanlarına veriler sunmayı başarmış durumda.

Aktarılan bilgilere göre Spot, 1986’da korkunç bir patlamaya ev sahipliği yapan 4 numaralı reaktörden radyasyon yayılmasını önlemek amacıyla inşa edilen devasa çelik kubbenin içine de giriş yaptı ve radyasyon seviyelerinin ölçülmesini sağladı.

Bristol Üniversitesi’nden bilim insanları, Spot’u korkunç patlamanın yaşandığı noktaya göndererek bölgedeki radyasyon seviyelerini araştırdı ve üç boyutlu bir dağılım haritası oluşturdular. Ayrıca ekip, söz konusu çalışmada drone ve uzaktan kumandalı sensörler de kullandı.

Bristol Üniversitesi’nden bilim insanlarının Boston Dynamics’in robot köpeği Spot ile gerçekleştirmiş olduğu çalışma, üniversitenin felaket noktasındaki ilk çalışması değil. Bilim insanları geçtiğimiz yıl da Çernobil Nükleer Santralini çevreleyen yaklaşık 10 kilometre karelik alanda bulunan Kızıl Orman’ın şimdiye kadarki ilk haritalandırma çalışmasını gerçekleştirmişlerdi.

Spot’un Çernobil Nükleer Santralindeki çalışmalarını gösteren video

Webtekno

https://www.webtekno.com/boston-dynamics-robot-kopek-spot-cernobil-nukleer-santraline-gitti-video-h101272.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here