Statik IP Nedir, Dinamik IP ile Ortasındaki Farklar Neler?

24

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

İnternete bağlanan her aygıtın, her sunucunun, her internet sitesinin bir IP adresi vardır. Sayılardan oluşan, karmaşık bir yapı olan IP adresleri DNS sunucuları sayesinde bildiğimiz manadaki internet sitesi isimlerine dönüşür. Kullanıcıların aygıtlarında ise statik ve dinamik IP olmak üzere iki tıp farklı adres bulunur. Pekala; dinamik ve statik IP nedir, ne işe fayda, ortalarında ne üzere farklar var?

Dinamik ve statik IP nedir sorusunun karşılığı kısa birkaç cümle ile verilebilir lakin ortalarındaki farkları görmek için ayrıntılı incelemeler yapmak gerekiyor. Zira her aygıt, her IP adresi ile çalışmıyor. Dinamik IP nedir, statik IP nedir, ne işe fayda ve ortalarındaki farklar nelerdir üzere soruların cevaplarını öğrendiğiniz vakit kendi IP adresiniz üzerinde tam denetim sağlayabilir ve dilediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Statik IP nedir?

Statik IP, internete bağlanan aygıtın değişmeyen IP adresidir. Aygıt artık kullanılmayana ya da esaslı bir ağ düzenlemesi yapılana kadar statik IP adresi tıpkı kalacaktır. Sunucu üzere değerli ekipman ve aygıtlar kendine özel bir statik IP adresine sahiptirler.

Statik IP adresleri genel olarak internet servis sağlayıcılar tarafından atanır ve sağlayıcı ile yaptığınız kontrat üzerinde açıkça belirtilir. IPv4 ve IPv6 adresleri ortasından IPv4, statik IP için kullanılan adrestir. IPv4 üzerinde bulunan statik IP adresi kalıcıdır, değiştirilemez.

Dinamik IP nedir?

Dinamik IP, ismi üzerinde internete bağlanan aygıtın değiştirilebilir IP adresidir. Dinamik IP adresleri DHCP sunucuları tarafından aygıtlara atanır. Statik IP sirkülasyon için kâfi gelmediği için dinamik IP atanır. Örnek vermek gerekirse bir otelin tek bir statik IP adresi varken; odalarda bulunan farklı aygıt ve aygıtların her birinin farklı bir dinamik IP adresi olabilir. 

Statik IP ve Dinamik IP ortasındaki farklar: 

  • Yapılandırma kolaylığı
  • Sunucu barındırma
  • Uzaktan erişim kolaylığı
  • İrtibat güvenilirliği
  • Fizikî pozisyon eşleşmeleri
  • Tehditlere açık olma durumu
  • Fiziki tehditlere açık olma durumu
  • IP adres kullanımı
  • İlişki kesinti sıkıntıları
  • Maliyet

Yapılandırma kolaylığı:

Statik IP adreslerinin heyetim ve idare süreçleri DNS sunucuları tarafından son derece kolay bir halde otomatik olarak gerçekleştirilir. Dinamik IP adreslerinin yapılandırma süreçleri ise DHCP sunucuları tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Yani aygıtın sahip olacağı bir sonraki kullanılabilir dinamik IP adresi sunucu tarafından atanır. 

Önerilen Yazı  Yeni Kuşak Xbox Konsolları, İnternet Trafiği Rekorunu Kırdı

Sunucu barındırma:

Şayet bir internet sitesi sunucunuz ya da e-posta sistemi sunucunuz varsa bu sunucuları statik IP ile desteklemeniz kontakların kararlılığı açısından son derece kıymetlidir. Sunucularınıza bağlanmak isteyen kullanıcıların, DNS aracılığıyla sizin sunucularınıza yönlendirilmesi statik IP ile çok daha süratli ve inançlı olacaktır. Dinamik IP adreslerinin sunduğu hizmet ise bu bahiste yetersiz kalacaktır. 

Uzaktan erişim kolaylığı:

Statik IP adresine sahip bir aygıta farklı bir VPN ağı ya da farklı bir uzaktan erişim programı ile basitçe erişim imkanınız var lakin dinamik IP bu hususta başarılı bir sonuç vermiyor. Genel olarak herkes tarafından kullanılan uzaktan erişim programlarının dinamik IP adreslerine erişme konusunda sorun yaşadığı, erişse bile irtibat sırasında farklı sıkıntıların ortaya çıktığı biliniyor. 

Bağlantı güvenilirliği:

Kısaca VoIP olarak isimlendirilen internet üzerinden ses protokolü konusunda statik IP sistemi bir adım öndedir. Bilhassa günümüzde sık sık kullanılan çevrimiçi imajlı ve sesli görüşmeler sırasında statik IP adresleri ortasında yapılan görüşmelerin kesintisiz olduğu ve kararlı bir temas sunduğu görülmüştür. Dinamik IP adresleri ile bu mevzuda birtakım problemler yaşamanız son derece muhtemeldir. 

Fizikî pozisyon eşleşmeleri:

Statik IP adresleri sabit ve değiştirilemez olduğu için bulunduğunuz pozisyon ile eşleşebilir ve bu durumun avantajlarını yaşayabilirsiniz. Dinamik IP adresleri ise çarçabuk değiştirilebildikleri için bulunduğunuz pozisyon ile hiçbir eşleşme yapamaz. Her iki durumun da birbirine nazaran olumlu ve olumsuz yanları vardır. Lakin pozisyon ve IP eşleşmesinin sorun yaratan durumlara neden olabileceği biliniyor.

Tehditlere açık olma durumu:

Statik IP sabit bir adres olduğu için mümkün tüm çevrimiçi tehditlere açıktır. Yapılan bir çevrimiçi akın direkt olarak maksadı bulacaktır zira statik IP her vakit tıpkı noktadadır. Dinamik IP adresinde ise bu durum büsbütün aykırı bir reaksiyon gösteriyor. Yapılan bir hücumda dinamik IP üzerinden maksadın bulunması son derece zordur. Bir taarruz olsa bile dinamik IP adresi takip edilerek asıl maksada ulaşılması vakit alacaktır. 

Fiziki tehditlere açık olma durumu:

Çevrimiçi tehditleri bir kenara bıraksak bile statik IP ile pozisyon eşleşmesi sonucu direkt olarak nerede olduğunuz kolaylıkla tespit edilebilir. Dinamik IP adresinde ise pozisyon ve IP eşleşmesi gerçekleşmediği için muhtemel hiçbir durumda kolay kolay fiziki pozisyonunuz tespit edilemeyecektir. Fakat unutmamak gerekiyor, imkansız diye bir şey yoktur. 

Önerilen Yazı  Yasaklı Sitelere Giriş İçin 11 VPN, Eklenti ve Uygulama

IP adres kullanımı:

Dinamik IP adresleri otomatik olarak yenilenebilir, değiştirilebilir ve tekrar tekrar kullanılabilir durumdayken statik IP adresleri sabit ve değiştirilemezdir. Tıpkı ağa, sunucuya bağlanmak için yeni bir aygıt aldığınız vakit eski dinamik IP adresinizi silmeniz gerekmez; otomatik olarak yeni bir dinamik IP adresi atanır ya da eski olan yeni aygıta aktarılarak kullanıma devam edilir.

Temas kesinti meseleleri:

Dinamik IP adresleri DHCP sunucuları tarafından otomatik olarak atanır. Fakat sık olmamakla birlikte IP adresi atama konusunda gecikmeler yaşanabilir. Bu durum, temas sırasında kasma, donma ve gecikme üzere meselelere neden olabilmektedir. Statik IP ile kurulan ilişkiler ise genel olarak kararlı bir temas hizmeti sunacaktır.

Maliyet:

Statik IP adresleri internet servis sağlayıcınız tarafından atanır ve mukavelede açık bir formda muharrir. Fakat birtakım durumlarda internet servis sağlayıcıları atadıkları statik IP adresleri için fazladan fiyat almaktadırlar. Dinamik IP adreslerinde ise bu türlü bir durum kelam konusu değildir. İnternet servis sağlayıcınızın statik IP adresi için fazla fiyat alıp almadığını mutabakat yapmadan evvel öğrenebilirsiniz.

İnternete bağlanan her aygıtta, sunucularda, internet sitelerinde bulunan IP adresi tipleri olan dinamik ve statik IP nedir, ne işe fayda, ortalarındaki farklar nelerdir üzere soruları ayrıntılarıyla yanıtladık. Kelam konusu farkları bilerek maliyetten tasarruf edebilir, temas sırasında oluşacak problemleri ortadan kaldırabilir ve size en uygun IP adresini kullanabilirsiniz. 

Webtekno

https://www.webtekno.com/statik-ip-nedir-dinamik-ip-farklari-h102043.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here