Telefon Satış Sayıları Açıklandı: Samsung Rakip Tanımadı

44

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

International Veri Corporation (IDC) isimli bir istatistik şirketi, 2020’nin son çeyreğindeki akıllı telefon satış sayılarını açıkladı. Yapılan açıklamalar, Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin bir kere daha Güney Koreli rakibi Samsung’un gerisine düştüğünü gözler önüne seriyor. Ayrıyeten en azından birtakım şirketler şirketler, koronavirüs salgınına karşın son çeyrekteki satış sayılarından şad kalacaklar üzere görünüyor. 

IDC’nin açıkladığı datalara nazaran şirketlerin tümü, son çeyrekte 353,6 milyon sevkiyat gerçekleştirdiler. Bu sevkiyatların en büyük kısmı ise tek başına Samsung tarafından karşılandı. Şirket, son çeyrekte 80,4 milyon akıllı telefon göndermeyi başardı. Farklı bir halde şirket, geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran akıllı telefon satışlarını artırdı. Halbuki beklentiler, akıllı telefon pazarında yaşanan daralmanın büyük ölçüde devam edeceği tarafındaydı.

Listenin devamına baktığımızda, Samsung’u takip eden şirketin 51,9 milyon satışla Huawei olduğunu görüyoruz. Şirket, geçtiğimiz yılın tıpkı periyodunda ise 66,6 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirmişti. Ortadaki fark ise Huawei’nin pazar hissesinin yüzde 22 üzere rekor bir düzeyde düştüğünü gösteriyor.

Öteki bir Çinli teknoloji şirketi olan Xiaomi‘de ise yüzler gülüyor. Zira şirket, son çeyrekte 46,5 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Satışlarını, yıllık bazda yüzde 42 artırmayı başaran Xiaomi, bu bahiste dikkat çeken bir muvaffakiyete imza atmış üzere görünüyor. Xiaomi’yi takip eden şirketse kısa bir müddet evvel iPhone 12 ailesini duyuran Apple. Apple’ın satışları da geçtiğimiz yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 10,6 oranında düşmüş durumda.

İşte son çeyrekte gerçekleşen akıllı telefon satış sayıları

Bu ortada, parantez açılması gereken öbür bir küme da “others” olarak isimlendirilen kısım. IDC’nin araştırmasına nazaran farklı teknoloji üreticilerini içeren kısım, bölümün en büyük pazar hissesini elinde tutuyor. 101,7 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiren şirketler, pazar hissesinin yüzde 28.8‘ini ellerinde tutuyorlar.

IDC, sayılarla ilgili yaptığı açıklamalarda beklentilerin daha karamsar olduğunu söz ediyor. Şirket, evvelki çeyrek ve sürecin genel seyrine nazaran akıllı telefon satışlarının, toplamda yüzde 10 civarında düşeceğini kestirim ediyordu. Lakin bilgiler, düşüşün bu kadar büyük olmadığını ortaya koydu. IDC’nin bilgilerine nazaran akıllı telefon kesiminin tamamında yaşanan yıllık düşüş, yüzde 1,3 olarak gerçekleşti.

Webtekno

https://www.webtekno.com/akilli-telefon-satislari-2020-ucuncu-ceyrek-h101406.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here