Türkiye’nin Yapay Zeka Ekosistem Haritası Yayımlandı

32

Red Dead Redemption 2 Crackli İndirmek İçin Tıklayın

Artık hayatımızın ayrılmaz bir kesimi haline gelen yapay zeka, Türkiye’de de ziyadesiyle önemseniyor. Hatta bu bölüm üzerine kurulmuş olan “Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi” (TRAI) grubu, ülkemizde yapay zeka üzerine çalışan kişi ve kurumların bir ortaya gelebilmelerini, tüm paydaşların eş vakitli gelişebilmesini ve sürdürülebilirliği sağlamaya çalışıyor. Küme artık, Kasım 2020 için yapay zeka ekosistem haritasını yayımladı.

Yapay zeka ekosistem haritası, TRAI bünyesinde olan kişi ya da kurumları gösteriyor. Kümenin yaptığı açıklamalara nazaran kasım ayı prestijiyle, Türkiye’de 145 yapay zeka teşebbüsü bulunuyor. Bu teşebbüsler; data analitiği, imaj sürece, arama motoru, otonom araçlar, makine tahsili ve robotik süreç otomasyonu üzere farklı alanlara dağılıyor. 

İşte TRAI’nin yapay zeka ekosistem haritası

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin açıkladığı bilgilere nazaran ülkemizdeki yapay zeka teşebbüslerin büyük kısmı, imaj sürece teknolojileri üzerine yürütülen çalışmalardan oluşuyor. Bu bağlamda 39 şirket, bu kategori altında yer alıyor. Türkiye’deki en yaygın ikinci yapay zeka kategorisi ise makine tahsili. İnisiyatif yetkilileri, 28 şirketin makine tahsili üzerine çalıştığını söz ediyorlar.

Yapay zeka ekosistem haritasının ayrıntılarına bakmaya devam ettiğimizde, 18 şirketin chatbot ve diyalogsal yapay zeka üzerine, 18 şirketin öngörü ve data analitiği üzerine, 15 şirketin doğal lisan sürece üzerine, 7 şirketin robotik süreç otomasyonu üzerine, 6 şirketin arama motoru ve arama asistanı üzerine, 6 şirketin otonom araçlar üzerine, 5 şirketin optimizasyon üzerine ve son olarak da 3 şirketin, akıllı platformlar üzerinde çalıştığını görüyoruz. Bu sayılar, Türkiye’deki kurum ve kuruluşların yapay zekaya aslında ne kadar kıymet verdiklerini gözler önüne seriyor.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi bünyesindeki şirketlerin sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Çünkü inisiyatifin kurulduğu 2017 yılında yalnızca 24 teşebbüsü vardı. 2018 yılında 64’e yükselen teşebbüs sayısı, 2019 yılında ise 75’e ulaştı. Koronavirüs pandemisinin Türkiye’deki varlığının ilan edildiği mart ayına kadar 112’ye yükselen teşebbüs sayısı, temmuz ayında ise 134 düzeylerine geldi. Her geçen gün artan TRAI’deki teşebbüs sayısı bugünse 145 olarak açıklandı. İnisiyatifle ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz

Webtekno

https://www.webtekno.com/turkiye-kasim-2020-ait-yapay-zeka-ekosistem-haritasi-h102011.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here