Ukrayna 48 adet Bayraktar TB2 SİHA satın almayı planlıyor

12

Defense Express‘de yayınlanan bir habere nazaran Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini Geliştirme Vizyonu, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın 12 yer denetim istasyonu ile birlikte 48 adet Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarik etmeyi planladığını belirtti.

Kaynak, bu alımın hayli büyük olduğu vurguladı. Ayrıca Türk güvenlik güçlerine 2020 Haziran ayı itibariyle 107 adet insansız hava aracı teslim edildiği belirtildi. Tedarik sürecinde Bayraktar TB2 S/İHA’larının üretimlerin bir kısmının Ukrayna’da gerçekleştirileceği argüman ediliyor.

Defence Express, Ukrayna’nın satın almayı planladığı yeni Bayraktar TB2 SİHA’ları ortak üretim süreci ile teslim almayı hedeflediğini aktardı. Ukrayna’da yürütülecek montajlama, üretim ve diğer süreçler ile ünite başı maliyetin yüzde 35 oranında azalacağı vurgulandı. Ortak üretimin Ukrayna’ın SİHA sistemlerini yerlileştirme çalışmaları için kıymetli bir yere sahip olduğu da kaynak tarafından belirtildi.

12 Ocak 2019 tarihinde dönemin Ukrayna Devlet Lideri Petro Poroşenko, Türkiye ile Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) satın almaya yönelik muahede imzaladıklarını açıklamıştı. Ukrayna’nın verdiği sipariş ile Baykar Savunma, Ukrayna Hava Kuvvetlerine 6 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve 3 adet yer denetim istasyonu üretmiş ve teslim etmişti.

ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ İLE KENDİSİNİ KANITLAYAN S/İHA

Bayraktar TB2 S/İHA, 27 saat boyunca havada kalabiliyor. 27030 feet irtifada uçuş gerçekleştiriyor. Operasyonlarda ise 18000 feet yükseklikte uçuyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle büsbütün otonom taksi, kalkış, olağan seyir ve iniş kabiliyetine sahip.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına sahip. Yararlı yük kapasitesi 150 kg, azamî kalkış yükü ise 650 kg. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, daima havadan gözetleme, gaye tespiti ve imha imkânı sağlıyor.

Bayraktar TB2 S/İHA, MAM-L ve MAM-C mühimmatları ile başta Rus menşeli hava savunma sistemleri olmak üzere zırhlı/zırhsız, hareket halinde yahut sabit amaçları muvaffakiyetle imha etmiş ve kendisinden sıkça kelam ettirmiş bir sistem. Suriye, Libya ve Karabağ’da tesirini kanıtlayan S/SİHA, dünya çapında ilgi görüyor.

ENDONEZYA VE TUNUS BU BAŞARIYI YAKINDAN TAKİP ETTİ

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, Endonezya ve Tunus’un İHA’lar için güdümlü mühimmatlarla ilgilendiğini söyledi. MAM-L ve MAM-C, Rus menşeli hava savunma sistemleri başta olmak üzere pek çok zırhlı/zırhsız gayesi Suriye/Libya/Karabağ’da muvaffakiyetle imha etmişti.

Önerilen Yazı  ABD'de Kış Sıcaklıkları 50 Yılda 4,8 Derece Arttı

MAM-L ve MAM-C mühimmatları, Anka ve Bayraktar SİHA platformlarında tesirli olarak kullanılıyor.

Donanimhaber

https://www.donanimhaber.com/ukrayna-48-adet-bayraktar-tb2-siha-satin-almayi-planliyor–126129

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here