Yerli 5G Teknolojisi İçin Değerli Adım

4

Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında geliştirilen “TR713-7Ghz Radyolink” isimli bileşenin birinci testi gerçekleştirildi. Ankara’da bulunan Ostim Teknopark’ta gerçekleştirilen test muvaffakiyetle tamamlanırken hususla ilgili de değerli açıklamalar yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamalarda, proje kapsamında geliştirilecek kritik bileşenlerin yerli ve ulusal olacağı vurgusu yapıldı.

TR713-7Ghz Radyolink’in test aktifliğine, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) Lideri Ömer Abdullah Karagözoğlu, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Takviye Programları Başkanlığı (TEYDEB) Lideri Mehmet Aslan, OSTİM İdare Şurası Lideri Orhan Aydın ve Havelsan Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar üzere isimler katıldı. Aktiflikte yapılan açıklamalar, epeyce dikkat cazipti.

Gerçekleştirilen test de hayli ilgi cazipti. Takım, 12 kilometre arada bulunan bir istasyona 4K çözünürlükte olan 4 adet görüntü gönderimi yaptı. Ayrıyeten Havelsan tarafından geliştirilen Diyalog isimli görüntü konferans uygulaması TR713-7Ghz Radyolink tarafından sağlanan temasla kullanıldı. Görüntü konferans da epey başarılı geçti.

Geliştirilen TR713-7Ghz Radyolink aygıtıyla ilgili de bilgi veren Bakan Varank, bu aygıtın uzun aralıklarda yüksek süratte bilgi iletimi yaptığını açıkladı. Bakana nazaran aygıt, fiziki olarak birbirine bağlanamayan baz istasyonu üzere yapıları radyo frekanslar sayesinde birbirlerine bağlayabiliyor. Varank, radyolink aygıtların 4G ve 5G temaslar için kritik bir kıymet arz ettiğini, bu eserin yerli ve ulusal olması sayesinde de Türkiye’deki bilginin Türkiye’de kalmasına katkı sağlanacağını söz ediyor.

Bakan Varank tarafından yapılan açıklamalarda, bağlantı ağlarında yaşanan sıkıntılar ve güvenlik açıklarına da değinildi. Yapılacak çalışmalar ve geliştirilen aygıtların çok güçlü olduklarını tabir eden Varank, özel kesim ile üniversitelerin çok uygun iş çıkardıklarını, projenin çalışmasıyla Türkiye’nin dört bir yanında yerli ve ulusal ağ aygıtlarının kullanılmaya başlayacağını söyledi.

Bu ortada Varank, internet erişiminin olmadığı kırsal kısımlara de müjde niteliğinde haberler verdi. Bir müddettir hizmet veren operatörlerle görüşme içinde olduklarını söyleyen Varank, kısa bir mühlet sonra da radyolink ihalesinin açılacağını söyledi. Bakana nazaran bu sayede, sorun yaşanan bölgelere ulaşılmış olacak.

Webtekno

https://www.webtekno.com/yerli-5g-teknolojisi-bilesen-test-h101219.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here